Kıbrıs gazilerine madalya ve beratları takdim edildi

Yatağan Kaymakamlığı himayesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı koordinesinde, Kıbrıs gazileri onuruna "Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalya ve Beratı Tevcih Töreni" düzenlendi.

Kıbrıs gazilerine madalya ve beratları takdim edildi

Yatağan ilçesinde, 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 30 Kıbrıs gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” törenle verildi.

Yatağan Kaymakamlığı himayesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı koordinesinde, Kıbrıs gazileri onuruna "Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalya ve Beratı Tevcih Töreni" düzenlendi.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Türk vatandaşlarının Türkiye’de huzur içinde yaşamasının şehitler ve gaziler sayesinde olduğunu belirtti.

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu altını çizen Çiçek, “Her tarafı gazilerimizin ve şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu kutlu topraklarda nasıl 45 yıl önce mücadele verdiysek bugün de aynı mücadeleyi veriyoruz. Suriye’de barış ve yurttaşlarımız için ki orada Türkmen yurttaşlarımız da var, bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Yine hayatta olan Kore gazilerimiz var. Keza Güneydoğu ve Suriye’de gazi olan vatandaşlarımız var, biz hepsine minnet borçluyuz. Herhalde şehitlikten sonra yaşan bir insan için en ulu mertebe gazilik mertebesi olsa gerek. Cumhurbaşkanımıza da teşekkür etmek istiyorum. Bu madalyaları size tevdi etmemizin talimatını verdi. Bu madalyaları kahraman gazilerimize sunmaktan yaşadığım gururu ifade etmek istiyorum. Sizlere çok şey borçluyuz. Bayrak, vatan ve millet için toprağa düşüyorsunuz, kiminiz şehit oluyorsunuz kiminiz gazi. Allah bu güzel makamları hepimize nasip etsin inşallah” diye konuştu.

Kıbrıs Gazisi Mehmet Ali Dereli ise, yaptığı konuşmada, “Vatanın korunması uğrunda, kendilerine verilen görevleri yaparken milli mücadele ruhunu asla unutmadılar ve canlarını seve seve feda etmeye hazırdılar. Onlara bu mücadeleden gazi olarak dönmek nasip oldu. Türk ulusu olarak sizlere minnettarız. Sizler yeri geldi, gözyaşlarınızı içinize akıttınız. Sabrınızla, metanetinizle örnek oldunuz. Başı dik bir şekilde durmasını bildiniz. Bu asil davranışınızla milletimizin büyüklüğünü, iradesinin sağlamlığını daima gösterdiniz. Yine hepimiz biliyoruz ki içinde bulunduğunuz hisleri anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır. Millet olarak sizlerle aynı duyguları yaşıyoruz. Gururunuza ortak oluyoruz, hüznünüzü paylaşıyoruz, acınızı yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından madalya ve gazilik beratları takdim edildi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Trafik Albay Emel Demiryakan, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kerim Bender, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Milas Bodrum Havalimanı Başmüdürü Mehmet Kaya, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve gazi yakınları katıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68