banner80

“KINIYORUZ”

TES İŞ SENDİKASI YATAĞAN ŞUBESİ’NDEN BASIN AÇIKLAMASI

 “KINIYORUZ”

Yatağan Termik Santral işyerinde Bobinaj Ustası olarak çalışan üyemiz Kadir UYAR, YEAŞ Yönetim Kurulu kararıyla Yeniköy Termik Santraline tayini çıkarılmıştır.

Üyemize yapılan bu tayin işlemi, hiçbir haklı gerekçeye dayandırılmadan, rızası alınmadan, cezalandırma mahiyetinde olup toplu iş sözleşmesi ve yasalara aykırıdır.

Yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinin 70. Maddesinde, işçiler için nasıl ve hangi şartlarda daimi işyeri değişikliği yapılacağı çok açık bir şekilde hüküm altına alınmışken, YEAŞ Genel Müdürlüğünün sendika, kanun, yasa tanımazlığı ve keyfi olarak ben yaptım oldu zihniyetiyle, şimdiye kadar hiç alışık olmadığımız böyle bir uygulamayı asla kabul etmiyoruz.

İşletme Müdürlüklerinin dahi oluru alınmadan, tepeden inme, tamamen art niyetli ve siyasi talimatla yapıldığını düşündüğümüz daimi işyeri değişikliği, zaten özelleştirme kapsamında olan işyerlerimizdeki iş huzuru ve barışını tamamen ortadan kaldıracak niteliktedir.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi olarak, üyemiz Kadir UYAR’ın maruz kaldığı bu cezalandırmayı öncelikle işyerlerinde çalışan tüm üyelerimize, iş barışına, sendikamıza ve özelleştirme mücadelemize yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz.

Asıl görevi mevcut sorunları çözmek, işyerlerindeki iş huzuru ve barışını tesis ederek üretimi artırmak olan YEAŞ Genel Müdürlüğü, hiçbir haklı gerekçe göstermeden sendikamız üyesi Kadir UYAR’ı keyfi olarak ve sadece cezalandırmak amacıyla yaptığı bu tayinle birlikte bundan sonra yaşanacak her türlü olumsuzluğun da sorumlusu olacaktır.

Haksız ve yanlı bir durumla karşı karşıya kalan üyemiz Kadir UYAR’ın sözleşmeden, yasalardan doğan haklarını korunması ve Yatağan Termik Santralinde mevcut kadro ünvanıyla birlikte işbaşı yapabilmesi için gerekli hukuki işlem başlatılmış olup, üyemizin sahipsiz olmadığının bilinmesini, eski işyerine ve işine dönünceye kadar sendika olarak her türlü demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Şube Yönetim Kurulu Adına,

Fatih ERÇELİK

Şube Başkanı

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 12:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
maden işçisi
maden işçisi - 7 yıl Önce

fatih başkanım kadir arkadaşımızı sonuç alana kadarsahip çıkacağınızı inanıyoruz sayın müdürümüzüde daha adil ve dikkatlı olmaya çağırıyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner68