Kirleten Öder

Kirleten Öder

Kirleten Öder

Çevre ve Åžehircilik Bakanlığı, belediyelere gönderdiği genelge ile su paralarında yeni düzenleme yapılması talimatı verdi. Bu doğrultuda yapılan değişiklikle su faturalarına konutlara yıllık 44 lira, iş yerlerine, iş yerinin büyüklüğüne göre 85 lira ile 2 bin 544 lira arasında yük geldi.

Çevre ve Åžehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden belediyelere gönderilen emir hükmündeki genelge resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Genelgede, söz konusu yönetmenlik hükümleri çerçevesinde evsel katı atık farkı süreçler içersinde olan maliyetleri dâhil edilmesi isteniyor.

Yatağan Belediyesi de yeni düzenlemesini yaptı. Yapılan yeni düzenlemeye göre, konutlara yıllık 44 lira yük bindi. 44 lira bu yıl üç faturada eşit bir şekilde gelecek yılda ise 6 faturaya taksim edileceği öğrenildi.

IÅžIK: “BAKANLIK EMRİNİ YERİNE GETİRDİK”

Bu konuda görüşünü aldığımız Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, “yönetmenlik resmi gazetede yayınlandı, yürürlüğe girdi, düzenlemeler titiz bir çalışma sonunda en alt seviyeden yapıldı” dedi.

Edindiğimiz bilgilere göre, Yatağan Belediyesi'nin 897 bin 497 lira çöp toplama maliyeti var. 2011 yılında mesken ve iş yerlerinden 181 bin lira katı atık ücreti tahsil edilmiş. Bu miktar düşüldükten sonra kalan 716 bin 436 lira net masraf kalıyor.

Bu masraflar günlük toplanan 27 ton evsel atık miktarlarına göre değerlendirildikten sonra bir tonun maliyeti bulundu, yönetmenliğin kirleten öder ilkesine dayanarak yapılan hesaba göre, su faturalarına, konutlarda yıllık 44 lira iş yerlerinde iş yerinin büyüklüğüne göre 85 lira ile 2 bin 544 lira arasında yük geldi. Yapılan artırımlar bu yıl üç faturada eşit bir şekilde, gelecek yıl ise 6 faturaya taksim edileceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68