Kırsal mahalle tartışması sürüyor! CHP, neden reddettiklerini açıkladı!

CHP Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, geçtiğimiz günlerde Yatağan Belediye Meclisi’nde görüşülen kırsal mahalle kararıyla ilgili Millet İttifakı üyelerinin neden kararı reddettiklerini açıkladı.

Kırsal mahalle tartışması sürüyor! CHP, neden reddettiklerini açıkladı!

CHP Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, Yatağan Belediyesi Meclis Toplantısı’nda Millet İttifakı üyelerinin kırsal mahalle görüşmeleri sırasında neden red oyu kullandıklarını açıkladı.

Yatağan Belediyesi’ni eleştiren Kemiksiz, Yatağan Belediyesi’nin aldığı bu kararla sorumluluklarından kurtulmaya çalıştığını ileri sürdü.

Kemiksiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Merkez mahalleler dışındaki 44 mahallenin kırsal mahalle olarak belirlenmesine ilişkin meclis gündemine gelen, Millet İttifakı meclis üyelerimizin red oyu kullandığı karardan sonra meclis üyelerimizin hedef tahtası haline getirilmek istendiğini üzülerek görmekteyiz.

Bu kararla ilgili olarak neden red oyu verildiği konusunda kamuoyunu aydınlatmamız zorunlu hale gelmiştir.

Yatağan Belediyesi merkez dışında kalan mahalleleri kırsal yapmaya çalışarak sorumluluklarından kurtulmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda Yatağan'ı yönetemediğini ilan etmektedir. Yönetemiyorsanız size bazı sorumluluklar yükleyen koltukları boşuna işgal etmemenizi öneririz.

Cumhur ittifakının almış olduğu bu karar ne şiş yansın ne kebap kararıdır. Bu kararın yasal mevzuatlar sebebiyle Büyükşehir Belediyesi nezdinde kabul görmeyeceğini bile bile, dönerse Büyükşehirden dönsün anlayışı ile topu taca atmak, 44 mahalleye haksızlıktır.

Büyükşehir Belediyesinin 29.01.2021 tarihli ‘Eski Beldeler, eski mücavir sınırı içindeki yerlerin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı olan yerler, Belediye başkanlığı tarafından gönderilen 15 bölgeye ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışmalarının başladığı alanların kırsal mahalle olarak tespit edilmemesi’ne ilişkin yazısına rağmen ve yasal düzenlemelerin kırsal mahalle tespitine ilişkin kriterlerine rağmen böyle bir karar alınmış olması politiktir. Yasa tanımamazlıktır. Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Meclis üyelerimiz yasaya uygun bir komisyon raporu oluşturulması amacıyla yasal dayanağı olmayan bu öneriye red oyu kullanmıştır. Ayrıca şimdiye kadar kırsal mahalle belirlemesi yapan Menteşe, Köyceğiz, Ula ve Kavaklıdere belediyelerinin ilçe belediye meclislerinde, kırsal mahalle tespiti, yönetmeliğe uygun bir şekilde sunulmuş, Büyükşehir Belediyesinin politik amaçlar gütmeksizin raporları yönetmeliğe uygun şekilde onaylanmıştır. Bize yakın Kavaklıdere ilçesi bile yasaya uygun bir şekilde kırsal mahalleleri belirlerken siz neyi kıstas aldınız bilmek isteriz? (Kavaklıdere'de ise Çamlıbel, Çamlıyurt, Çatak, Çavdır, Derebağ, Kurucuova, Nebiler, Ortaköy, Salkım ve Yeşilköy mahallelerinin kırsal mahalle statüsüne geçtiği bilgisi alındı.)

Büyükşehir belediyesine alelacele gönderilmiş ve yasaya uygun olmadığı için dönecek bir kararla Yatağan'ın zamanın çalınmasını kabul etmiyor ve herkesi hukuk devletinde yaşamanın gerekliliğiyle yasalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Yasal mevzuatlara uygun bir şekilde bu konunun meclis gündemine gelmesi durumunda destekçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68