Kırsal mahallede yaşayanların en önemli sorunu çözüldü

Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların 442 Sayılı Köy Kanunu kapsamında edindikleri arsalara inşaat yapılmasıyla ilgili yaşanan mağduriyet TBMM Genel Kurulu’nda çözüme kavuşturuldu.

Kırsal mahallede yaşayanların en önemli sorunu çözüldü

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, başta Muğla olmak üzere ülkede çok sayıda hak sahibini ilgilendiren köylüye yapılaşma ek süresi meclis genel kurulunda kabul edildiğini açıkladı.

Yatağan Başkanlığı olarak konuyu gündeme getirdiklerini ve partilerinin Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in konuyu takip etmesi sonucu, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların en önemli sorunlarından birinin çözüme kavuşturulmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Kemiksiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“442 sayılı Köy Kanununa 1987 yılında eklenen madde kapsamında Muğla genelinde toplamda bin 955 adet arsa üretilmiştir. Bu arsaların 83’ü Bodrum’da, 369’u Dalaman’da, 14’ü Datça’da, 139’u Seydikemer’de, 117’si Menteşe’de, 945’i Milas’ta, 215’i Ula’da, 73’ü Yatağan’da bulunmaktadır. Üretilen bu arsaların hemen hemen tamamının hak sahiplerine satışı gerçekleştirilmiştir. Ancak bu arsaların büyük bir kısmında, şart koşulan yapılaşmalar ekonomik zorluklar nedeniyle kısmen gerçekleşmiştir.

28 Kasım 2017 tarihinde 442 sayılı Kanuna eklenen Geçici 5. Madde ile hak sahiplerine binalarını yapmaları veya taksitlerini ödemeleri amacıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar ek süre verilmişti.

Gelinen süreçte özellikle ekonomik nedenlerle çok sayıda köylümüz evlerini yapamamıştı. Bu nedenle de parseller iptal edilerek geri alınacaktı. Köylülerimizin bu mağduriyetinin giderilmesi için konuyu bir kaç kez Milletvekilimiz Süleyman Girgin, TBMM'de dile getirmişti.

Grup Başkan Vekilimiz Engin Özkoç'un öncülüğünde yaptığımız girişimler ile 24 Aralık 2020 tarihinde saat 01.50 itibariyle önerge Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmiş ve bu konuda çözüme ulaşılmıştır.

İnşaat yapma süresi 4 yıl daha uzatılarak köylümüzün mağdur olmasının önüne geçilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68