Kırsal mahallelerde ‘mobil bisiklet eğitimi’ verilecek

Muğla Bisikletliler Derneği tarafından kırsal mahallelerde yaşayan bisiklet kullanmasını bilmeyen vatandaşların eğitilmesi için hayata geçirilen “O köy bizim köyümüzdür” projesinin tanıtım etkinliği, Yatağan ilçesine bağlı tarihi Bozüyük Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Kırsal mahallelerde ‘mobil bisiklet eğitimi’ verilecek
 Bozüyük Mahallesi’nde, Muğla Bisikletliler Derneği’nin “O köy bizim köyümüzdür” projesi kapsamında, proje tanıtım etkinliği düzenlendi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Muğla Bisikletliler Derneği Başkanı Levent Sevil, bisikletliler ve vatandaşların katıldığı törende, kırsal mahallelerde yaşayan bisiklet kullanmayı bilmeyen vatandaşlar için bisiklet eğitimi verildi.

Mahalle meydanında yapılan törende konuşan Vali Çiçek, sağlıklı bir hayat için hareketli olmanın önemine vurgu yaptı.

Göreve geldiği günden bu yana sportif etkinliklere spor giyinerek katıldığını ve vatandaşları spora teşvik için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Vali Çiçek, “Biz sporu ihmal ettikçe yaşlanmamız erken oluyor. Biz yaşlısını, gencini, çocuğunu herkesi bir ediyor bütün ediyoruz. O nedenle gençlerimizi daha çocukken, öğrenciyken artık arabalarda değil, çevreyi kirleten ve trafik kazalarına neden olan arabalarla değil, hem sağlığını hem vücut ve beyin gelişimini sağlayacak bisikleti sevdirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 “Lütfen arabalarımızı biraz kenara bırakalım”

Vali Çiçek, insanların bir iki kilometrelik mesafelere bile arabayla gitmeyi tercih ettiğini kaydederek, kırsal mahallelerdeki manzaranın da şehirlerdeki gibi olduğunu altını çizdi.

Tarihi ve doğal güzelliğiyle tanınan Bozüyük Mahallesi’nin her yerinde araç trafiği olduğunu belirten Çiçek, şunları söyledi:
“Lütfen arabalarımızı biraz kenara bırakalım. Otomobillerimiz, evimizin parklarında, garajlarında olsun. Biraz arabanın dışında bisikletle ve yürüyerek hem birbirimize selam verelim hem hal hatır soralım hem de daha güzel yaşayalım. Arabalarla giderken otomobilin içinde kimi görüyorsunuz. O sizi göremiyor, siz onları göremiyorsunuz. Sonra ‘yoldan çekil, bu yol benim’ diyoruz sürücüye de ‘hayır, bu yolda yürünür’ diyorsunuz değil mi.  Onun için yollarda yürüyeceğiz. Otomobilimizi uzağa giden yerlerde kullanacağız. Yakın yerlerde okula giderken iş yerine giderken veya bahçeye giderken bisiklet kullanacağız.”

“Bisiklete binmek ayıp değil”

Çiçek, bisikletin sadece sporcular tarafından kullanılan bir spor aracı olmadığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“Turizme bisiklet turizmini sporu da ekledik. Dolayısıyla bütün Muğla’nın Bozüyük değil diğer ilçelerinde de bisiklet ağı bisiklet yolları yapıyoruz. Bölünmüş karayollarının dışında insanlarımızı doğayla buluşturacak olan bisikleti ön plana almaya çalışıyoruz. İllerde halk sağlığı müdürlüğü kanalıyla bisikletler verdik. Çocuklarımıza, gençlerimize ve hatta başarılı öğrenciye, gideceği yere bisikletle gitsin diye bisiklet hediye ediyoruz. Muğla’nın 12 bin 800 kilometrelik tüm yollarını bisikletle gezeceğiz. Bisikletin yaşı yok. 7 yaşındaki de bisiklet kullanabilir, 70 yaşındaki de eğer bisiklet kullansaydı bastona ihtiyaç duymazdı. Ama vakit geçmiş değil. Bisiklete binmek ayıp değil. Kadının veya yaşlının bisiklete binmesi ayıp değildir aksine en iyisini yapıyor.”

Köylülerin ihtiyaçlarını pedallayarak karşılıyorlar

Muğla Bisikletliler Derneği Başkanı Levent Sevil ise, kırsal mahalleleri gezen bisikletli grubun içerisinde doktor, diş hekim, eczacı, veteriner hekim gibi meslek gruplarından sporcuların bulunduğunu belirterek, bu bisikletlilerin gittikleri yerlerde vatandaşların ihtiyaçlarını da giderdiğini söyledi.

Sevil, dernek olarak yaklaşık 2,5 yıldır çeşitli ilçelerde bisiklet eğitimi verdiklerini kaydederek, “Muğla’da bisiklet kullanmasını bilmeyenler ya da vites kullanımı yeterli derecede bilmeyenler için Muğla Bisiklet Derneği olarak 60 bisikletimizle yaklaşık 300 Muğlalıya bisiklet kullanmayı öğrettik. Bununla da yetinmedik, ‘bunu mobil hale getirelim’, ‘Muğla’nın köylerinde de aynı hizmeti verelim’ düşüncesiyle bundan sonra her pazar günü Muğla’nın bütün köylerini sırayla gezerek mobil olarak bisiklet eğitimi vereceğiz. Amacımız herkesin sağlıklı bir şekilde ulaşımını yürüyerek veya bisikletle yapmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Muğla Valisi Amir Çiçek tarafından iki çocuğa bisiklet hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95