KIŞLIK SEBZE FİDELERİ DAĞITILDI

Yatağan'da kış mevsiminde yetişen sebzelerin yeni tür fide dağıtımı Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapıldı.

KIŞLIK SEBZE FİDELERİ DAĞITILDI
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün  merkez, Ula ve Yatağan ilçelerinde başlattığı kışlık sebze fidesi dağıtımı dün yapıldı.

Kış mevsiminde yetişen sebzelerin yeni tür fide dağıtımının yapıldığı proje kapsamında çiftçilere 176 bin çeşitli türlerde fide dağıtılırken, söz konusu fidelerin 36 bin marul, 30 bin brokoli, 22 bin 500 karnabahar, 37 bin 500 lahana, 22 bin 500 kırmızı lahana, 15 bin Brüksel Lahanası, 12 bin 500 alabaştan ve  2 bin adet hindibadan oluştuğu öğrenildi.

Yetkililer tarafından konu hakkında yapılan açıklamada; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Kışlık Sebze Projesi” kapsamında yer alan Yatağan'da fide dağıtımı gerçekleştirildi. Projenin amacı; kırsal alanda yaşayan ve tarımsal faaliyetlerin her aşamasında aktif rol oynayan kadınların daha üretken ve daha verimli şekilde tarımsal faaliyetlere katılımlarını sağlamak ve kırsal alanda yaşayan kadınların tarımsal konularda ve ekonomik faaliyetlerde eğitim- yayım yöntemleri ile eğitmek, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak, kalkınmada kadınların daha aktif rol almalarını sağlamak ve kırsaldaki kadınların ekonomik ve sosyal konumlarını iyileştirmek ve güçlendirmektir.

Bu kapsamda Muğla, Ula ve Yatağan merkez ve köylerinden toplam 33 kadın çiftçi ile 50 dekarlık alanda 176 bin adet tüplü kışlık sebze fidelerinin dağıtımı yapılacaktır. Kışlık sebzelerin katma değeri yüksek ve bir çoğu ilimizde ilk defa üretilecek olan Bürüksel Lahanası, Alabaş, Brokoli ve Hindiba çeşitlerinden oluşmaktadır. Ayrıca marul, karnabahar, lahana ve kırmızı lahana çeşitlerinin de erkenci ve geçiçi fideleri ile değişik renklerde marul fidelerinin de dağıtımı yapılacaktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2013, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER