Kitabullah ve Abdullah

Kitabullah ve Abdullah

Kitabullah ve Abdullah

Kitabullah yani Allah'ın kitabı olan Kuran'ı Kerim,in  yegane amacı Abdullah demek olan Allah'ın yaratmış  olduğu insanları her iki dünyada mutlu huzurlu ve  olgun bir insan kılmaktır.

Hepimizin de bildiği gibi müslümanın iki dünyası vardır, eğerki bizler bu söylediğimiz iki dünyada, bu içinde yaşadığımız dünya hayatı ve de Ahiret hayatında mutlu ve huzurlu olmanın yollarını ancak ve ancak en son, en muteber ve aynı zamanda kıyamete kadar devam edecek olan Yüce Allah'ın kitabı Kuran'ı Kerim ve dinimizden öğreniyoruz, onun için Kitabımızın emir ve tavsiyelerini iyi bilmemiz gerekir ki bu mutluluğu yakalayalım. Dinimiz, beş temel esas üzerine bina edilmiştir.

1. Kelime-i şahadet getirmek

2. Namaz kılmak

3. Oruç tutmak

4. Zekat vermek

5. Hacca gitmek

Bu saydıklarımızın hepsi insanlara huzur verir. Burada zekâtı ele alırsak, zekat mefhumu çok mu çok önemlidir çünkü zekatı zenginler, hali vakti yerinde olan insanlar verir, bu da birey ve toplum arasında huzuru temin var eder.  Zengin olan üzerine düşen zekâtı verirse birincisi Allah'a olan görevini yerine getirme ikincisi ise kalbi hoş olur mutlu olur üçüncüsü ise sadakayı verdiği kimseden hayır ve duasını almış olur. Zekâtı alan da çoluk çocuğunun geçimini temin edildiğinden o da mutlu olur.

Dinimizin başka emir ve tavsiyelerini bilip öğrendiğimizde bizleri doğru yolu gösteren dinimiz sayesinde karanlıktan aydınlığa, cehaletten ilme, isyankar olmaktan kanaatkar olmayı, diğer gamlık yani başkalarını düşünmeyi onların dertleriyle hemhal olmayı kısacası hem bu dünyada hem de öbür dünya olan ahiret yurdunda huzur ve mutluluğun yollarını Allahın kitabı olan KUR'AN-I KERİM,den öğreniyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68