Kızı için ürettiği balıklı dondurmanın patentini alacak

Yatağan ilçesinde, vücut için gerekli olup insan vücudunda üretilememesi nedeniyle başka gıdalardan elde edilen Omega-3 yağ asidinin en önemli depolarından biri olarak kabul edilen balıktan dondurma üretildi. Özcan Özlem Unlu Sütlü işletmecisi Özcan Çamur, kızının balık tüketmemesi üzerine, onun çok sevdiği dondurmanın içine balık ilave etti.

Kızı için ürettiği balıklı dondurmanın patentini alacak
 Özcan Özlem Unlu Sütlü işletmecisi Özcan Çamur, muhabirimize yaptığı açıklamada, kızına balık sevgisini aşılamak için ürettiği balıklı dondurmanın patentini almak için gerekli başvuruları yaptığını söyledi.

Üç kız evlada sahip olduğunu belirten Çamur, bunlardan ikisinin balığı sevdiğini fakat birisinin balığı yememesi üzerine ona balığı sevdirmek için çeşitli fikirler ürettiğini söyledi. Ürettiği fikirlerden birinin de mesleğiyle alakalı olarak balıklı dondurma olduğunu anlatan Çamur, balık yemeyen kızının da dondurmayı çok sevmesi nedeniyle bu fikrinin üzerine düştüğünü söyledi.

İçerisinde omega-3 yağ asidi bulunması nedeniyle doktorların haftada en az iki defa balık yenmesi yönündeki tavsiyesini kızına uygulamak için Çamur’un ürettiği balıklı dondurma, kızı tarafından beğenilince tüketilmeye başlandı.

- Vatandaşlar, dondurmanın balıklı olduğunu fark edemedi

Dondurmanın ham maddesinin süt, salep ve şeker olduğunu belirten Çamur, dondurma ustasıyla yaptıkları fikir alışverişleri ve araştırma-geliştirme çalışmalarının neticesinde elde ettikleri formülü bu karışıma katarak balıklı dondurmayı elde ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ustamla zaman zaman fikir alışverişi yaparak balıklı dondurmayı halka nasıl yayarız, müşterilerimize nasıl ulaştırırız diye düşündük. Üzerinde daha da çalışarak ürettik ve piyasaya sürmeden önce yaklaşık 400 kişiye haberleri olmadan tattırdık. Değişik yorumlar aldık. Tabi balıklı olduğunu fark edemediler. İçerisinde badem veya pıtırcık olduğu yönünde yorumlar oldu. Sonuçta sevildi ve beğenildi. Sonra biz de üretim yaparak piyasaya sürmeye başladık.”

- Balıklı dondurmanın patentini alacaklar

Balıklı dondurma için patent başvurusunda bulunduklarını ve şuanda patentini almak üzere olduklarını kaydeden Çamur, balıklı dondurmayla sağlıklı beslenmeye dikkat çektiklerini söyledi.

Ürünlerinde doğallığı ön planda tuttuklarını vurgulayan Çamur, “Doktorlarımız omega-3 ve kalsiyumun insan sağlığına çok faydalı olduğunu söylüyor. Sütte kalsiyum var, balıkta ise omega-3 var. Hatta patent müracaatımızı da ‘Kalsiyum ve Omega-3’ün dansı: Balıklı dondurma, dünyada ilk” diye yaptık” şeklinde konuştu.

- Balık kokmayan “Balıklı dondurma”

Balıklı dondurmanın yapımıyla ilgili olarak müşterilerinin ilginç tepkileriyle karşılaştıklarını anlatan Çamur, içeriği ile ilgili püf noktaları açıklamalarını belirterek, şunları söyledi:

“Müşterilerimize deniz balığı kullandığımızı söylüyoruz. Kesinlikle çiftlik balığı değil, çünkü bizim üç tarafımız da denizlerle çevrili. O yüzden deniz balığıyla üretiyoruz. Formülü de bizde kalsın diyerek aydınlatmaya çalışıyoruz. Tabi ki de kimisi tatmin oluyor, kimisi olmuyor. Ama müşterilerin yüzünde, balıklı dondurma dediğimizde ilginç bir tebessüm oluyor. Balık kokar diyorlar. Kokuyu da uzun süren çalışmalar sonucunda bertaraf ettik.”

- Mandalinalı ve yeşil cevizli dondurma da üretiyor

Ürün yelpazelerinde balıklı dondurmanın yanı sıra patentlerini aldıkları dondurmaların da bulunduğunu ifade eden Çamur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesela yaklaşık 8 yıl önce mandalinalı dondurma ürettik ve şimdi her yerde üretiliyor. Biz bunun patentini yaklaşık 6 yıl önce aldık. Onun haricinde, cevizli dondurma ürettik. Şimdi diyorlar ki, cevizli dondurma her yerde var. Evet, buna katılıyorum ama yeşil cevizli dondurma hiçbir yerde yok. Bunun patenti ve üretimi de bize ait.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90