Kızılay, Muğla’da ramazan ayında yaptığı yardımlarla rekor kırdı

Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık, Muğla’da geçen yıl ramazan ayında yapılan yardımın yaklaşık 20 katı yardım yapıldığını bildirdi. Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık, Muğla genelinde bu yıl ramazan ayında yaptıkları yardımın maddi değerinin 1 milyon 354 bin 625 lira olduğunu belirterek, “Bu geçen yıl yapılan yardımın yaklaşık 20 katı. Toplamda 38 bin 95 kişiye yardım ulaştırdık. Bu dönemde gerçekten bir rekor kırdık.” dedi.

Kızılay, Muğla’da ramazan ayında yaptığı yardımlarla rekor kırdı

Türk Kızılay Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık, il genelinde ramazan ayında yaptıkları yardımın maddi değerinin 1 milyon 354 bin 625 lira olduğunu, bu rakamın geçen yıl yapılan yardım miktarının yaklaşık 20 katı olduğunu bildirdi.

Kayacık, Türk Kızılay Muğla Şubesinde, ramazan ayında yapılan yardım çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Beş ilçe şubesi ve Dalaman temsilciliğiyle birlikte çok aktif bir ramazan ayı geçirdiklerini belirten Kayacık, yoruldukları, ter akıttıkları ama büyük keyif aldıkları iyilik dolu bir ramazan ayını geride bıraktıklarını söyledi.

Alınan bağışlar, yapılan yardımlar, kan bağışı, maske ve pide dağıtımı hakkında rakamsal veriler paylaşan Kayacık, Türk Kızılay’ın ülke genelinde 13 milyon 254 bin 589 aileye ulaştığını, 272 milyon 351 bin 533 liralık bir yardım bütçesi oluşturduğunu ve bunun tamamının kullanıldığını aktardı.

“YARDIMLARIN MADDİ DEĞERİ 1 MİLYON 354 BİN 625 LİRA”

Kayacık, Muğla’da 2 bin 146 aileye 858 bin 400 lira nakit zekat yardımı yaptıklarını vurgulayarak, “5 bin 473 aileye 496 bin 225 lira değerinde gıda kolisi dağıttık. Bu Muğla tarihinde bir rekordur. Yani toplamda Muğla genelinde bu yıl ramazan ayında yaptığımız yardımın maddi değeri 1 milyon 354 bin 625 lira. Bu geçen yıl yapılan yardımın yaklaşık 20 katı.” dedi.

“REKOR KIRDIK”

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a Muğla’ya gösterilen ilgi için teşekkür eden Kayacık, “Biz bir ay içinde 7 bin 619 aileye dokunduk. Toplamda 38 bin 95 kişiye yardım ulaştırdık. Bunun için tüm ekibimize ve yönetim kurulu üyelerimize, vefa destek gruplarına, belediyelere, Kaymakamlıklara, muhtarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu dönemde gerçekten bir rekor kırdık.” diye konuştu.   

“GIDA YARDIMININ TAMAMI MUĞLALI ESNAFTAN ALINDI”

Kayacık, 15 aydır Muğla Şube Başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Kayacık, şunları kaydetti:

“Geçen yıl burada dağıttığımız ramazan kolileri genel merkez tarafından gönderiliyordu. Yaptığımız ilk toplantıda alışverişin yerelden yapılması gerektiğini, Muğla’daki yardımın Muğla’daki esnaflara, İzmir’deki yardımın İzmir’deki, Diyarbakır’dakinin Diyarbakır’daki esnafa verilmesi gerektiğini söylemiştim. Biz toplamda 1 milyon 354 bin 625 liralık gıda yardımının tamamını Muğlalı esnaflarımızdan aldık. Yani Muğla ekonomisine bu zor günlerde Kovid-19’un vurduğu Muğla ekonomisine ciddi bir destek sağladığımızı düşünüyorum.”    

Muğla’da, süreç içinde kapı kapı dolaşarak 50 bin maske dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kayacık, 14 bin 67 adet ramazan pidesi dağıtımı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Kayacık, Muğla genelinde alınan zekat miktarının geçen yıla oranla yüzde 15 artarak, 41 bin 697 lira olduğunu söyledi.

“KANI YERİNE KOYMA SİSTEMİNE SON VERİLDİ”

Ramazan ayının ilk yarısında kan bağışının ciddi oranda düştüğünü, kan stoklarının yüzde 30’lara indiğini belirten Kayacık, şunları aktardı:

“Eski Türkiye’ye geri dönmüştük. Kanı yerine koyma sistemine dönmüştük. Yani ‘hastanız varsa şu kadar ünite kan bağışı yapmanız gerekiyor.’ noktasına geri dönülmüştü. 90’lı ve 80’li yıllarda böyleydi. Bayram sonu itibariyle bu uygulamaya son verdik. Stoklarımızdaki doluluk oranları belli noktalara yükseldi. Muğla genelinde kan bağışı oranı günlük 26-28 ünitelere kadar düşmüştü. Şuan bu rakam günlük 100 ünitenin üzerine çıktı. Bu stoklarımızda belli bir doluluğa neden oldu ama yeterli değil. Ben buradan tüm vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya devam etmeye çağırıyorum.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68