KIZILAY YATAÄžAN ÅžUBESİ'NDEN DUYURU

KIZILAY YATAÄžAN ÅžUBESİ'NDEN DUYURU

KIZILAY YATAÄžAN ÅžUBESİ'NDEN DUYURU

-TÜRK KIZILAYI'NDAN RAMAZAN'DA 'MANİ'DAR KAN BAÄžIÅžI KAMPANYASI!

Haydi, Türkiye iyilik aşkınaaa!

Kan bağışına gönüllü olunaaa!

Ramazan'da da kan bağışlarıyla,

Dertlere derman olunaaa!

“HAYDİ TÜRKİYE, İYİLİK AÅžKINA RAMAZAN'DA DA KAN BAÄžIÅžINA!”

Türkiye'nin yıllık 1 milyon 800 bin ünite kana ihtiyacı var. Olağan koşullarda sadece İstanbul'un günlük kan ihtiyacı 1500 ünite. Yani sadece İstanbul'da günde 750 gönüllü kan bağışçısına ihtiyaç var. Kan bağışı her yıl Ramazan ayında ülke genelinde yüzde 50 oranında düşüyor. Oysa kan ihtiyacı diğer aylarda olduğu gibi Ramazan ayında da değişmiyor. Türk Kızılayı,  Ramazan ayı boyunca sürecek kampanyayla 18-65 yaş arası bütün vatandaşları `İyilik aşkına, Ramazan ayında gönüllü kan bağışçısı olmaya` sloganıyla kan bağışına davet ediyor. Kampanya kapsamında Ramazan boyunca gezici kan alma birimleri teravih namazı sonrası camilerde ve belediyelerin düzenlediği Ramazan etkinliklerinde gönüllülerden kan bağışı kabul edecek.

Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 5'i kan bağışçısı Türkiye'de ise yüzde 1.5

Türk Kızılayı ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak amacıyla ülke geneline yayılmış yayılmış 15 Bölge Kan Merkezi ve 63 Kan Bağışı Merkezi ile hizmet veriyor. Gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışının nüfusa oranı yüzde 5 iken ülkemizde ise bu oran henüz yüzde 1.5. Bu oran Ramazan ayında birçok kişinin oruçlu olması nedeniyle kan vermeye çekinmesi, bir takım yanlış inanışlar ve bağış için yeterli zamanın ayrılmaması gibi nedenlerle daha da düşüyor. Ancak azalan kan bağışına karşılık, diğer aylarda olduğu gibi Ramazan ayında da kan ihtiyacı değişmeden devam ediyor.

İç Anadolu ve Doğu'da Yüzde 60 Oranında Düşüyor

İstatistiklere göre Ramazan ayında, diğer aylara oranla kan bağışı sayısında yüzde 50'lik düşüş yaşanıyor. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, iç kesimlerde bulunan Bölge Kan Merkezleri'ne kan bağışı sayısında yüzde 60 oranında düşüş yaşanıyor.

Ege, Marmara ve Akdeniz'de Yüzde 30

Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde yer alan, sahil şeridinde bulunan Bölge Kan Merkezleri'nde de kan bağışı sayısı ortalamanın altında bir düşüş ile yüzde 30'da kalıyor.

Ramazan'da Kan Bağışında Düşüş Rekoru Başkentte

Üç büyük kente bakıldığında Ramazan ayında kan bağışı sayısında İstanbul'da yüzde 30'luk, Ankara'da yüzde 55'lik, İzmir'de ise yüzde 10'luk düşüş dikkat çekiyor. Oysa sadece İstanbul'un günlük kan ihtiyacı 1500 ünite. Bunu karşılamak için İstanbul'da her gün 750 gönüllü kan bağışçısına ihtiyaç duyuluyor.

Gezici Ekipler Teravih Sonrası Camilerde ve Ramazan Etkinlik Alanlarında  

Türk Kızılayı, Ramazan ayı içerisinde kan bağışında yaşanan düşüşü engellemek amacıyla bu yıl da 'İyilik aşkına Ramazan'da da kan bağışına' sloganıyla bir kampanya düzenliyor. Bu kapsamda, tüm Türk Kızılayı Kan Merkezleri ve Kan Alma Birimleri Ramazan ayı süresince iftar sonrasında kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet verecek. Ayrıca gezici kan alma birimleri de Ramazan ayı boyunca düzenleyecekleri gece ekipleriyle, kan merkezlerine gelemeyen vatandaşlarımızın kan bağışında bulunmasını sağlanacak.

Ülke geneline Türk Kızılayı, potansiyel bağışçılara ulaşabilmek için teravih namazı saatlerinde camilerde ve belediyeler tarafından düzenlenen etkinliklerde gezici ekipler kuracak. Ülke genelinde dolaşan 9 adet kan bağışı tırı, 7 gün boyunca hizmet vermeye devam edecek.

Yatağan'da Kan Bağışı Tırı 10 Ağustos 2011 Çarşamba günü 17:00-24:00 saatleri arasında Yatağan Garajı'nda hizmet verecektir.

Türk Kızılayı Ramazan ayı boyunca yürüteceği kan bağışı kampanyasının sloganı da mâni olarak hazırladı.

Haydi Türkiye iyilik aşkınaaa!

Kan bağışına gönüllü olunaaa!

Ramazan'da da kan bağışlarıyla,

Dertlere derman olunaaa!

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Dursun DEMİRTAÅž

Yatağan Kızılay Åžube Başkanı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68