banner80

Kocabıyık, 1 Mayıs’ı ve Özelleştirme Sürecini Değerlendirdi

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube eski Başkanı İbrahim Kocabıyık, Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmesi sürecini ve Yatağan’da kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı değerlendirdi.

Kocabıyık, 1 Mayıs’ı ve Özelleştirme Sürecini Değerlendirdi
 5 Mayıs 2014 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait; Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirme ihalesine katılacak firmaların isimlerinin açıklanmasıyla sürecin sonuna gelindiğini hatırlatan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube eski Başkanı İbrahim Kocabıyık, sürecin bu noktaya kadar getirilmemesi gerektiği görüşünü savunduğunu söyledi.

Kocabıyık, “Bu açıklamaları yaparken bana kızabilirler. Ama amacım vatandaşlarımızı farklı bir bakış açısıyla bilgilendirmektir. Özelleştirmeye karşı olmadan önce sözleşmeli personele ve taşeron işçiye karşı olmak gerekir. Eğer zamanında bu iki sorunu çözüme kavuşturamazsanız sorunların özelleştirme noktasına gelmesine engel olamazsınız. Bu yüzden sendikaların ve siyasilerin zamanında dik duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Özelleştirme sürecinde enerji ve maden işçilerinin özelleştirme kanunun çıkaran siyasi partilere kucak açmasını doğru bulmadığını belirten Kocabıyık, “Nasıl olur da enerji ve maden işçileri, 4046 Sayılı Özelleştirme Kanunu’nu çıkaran siyasi partilerin temsilcileriyle ortak hareket eder, onlara kucak açar veya alkışlar, anlamış değilim. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda, işçilerin kendilerini sorgulamaları gerekmektedir. Zaten özelleştirmeye karşı enerji ve maden işçilerinin yanında olduklarını belirten özelleştirme kanunu çıkaran siyasi partileri samimi bulmuyorum. Bunu yanı sıra bu kurumları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devreden siyasi iktidarın ilçe yönetiminde yer alanların içerisinde enerji ve maden işçilerinin yer almasını da anlamak mümkün değil” dedi.

Bu yıl Yatağan’da kutlanan 1 Mayıs kutlamalarına Yatağanlıların desteğinin tahmin edilenden az olmasının irdelenmesi gerektiğine vurgu yapan Kocabıyık, “1 Mayıs’ın Yatağan’da kutlanması gerektiğine dair bundan önce defalarca beyanatta bulunduydum. Her iki sendikanın da çalışmaları amacına ulaştı ve 1 Mayıs Yatağan’da kutlandı. O yüzden her iki sendikayı da kutluyorum. Fakat 1 Mayıs meydanları birilerine rant sağlamamalıdır. 1 Mayıs kutlamalarında birçok sendika şube başkanları ile eski şube başkanlarının ismi okunurken, bu zamana kadar özelleştirmeye karşı olduğunu her platformda dile getiren ben ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube eski Başkanı Veysel Özalp’ın adının okunmaması gerçekten üzüntü vericidir” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan dede
hasan dede - 7 yıl Önce

chp muğla milletvekili sayın hüseyin anıl ın adı anons edilipte eski sendika başkanlarının anons edilmemesi. şık olmamıştır. sayın kocabıyık 4046 sayılı kanunun altında kimlerin hangi partilerin imzası bulunmakta bunuda açıklasanız iyi olurdu.

gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Yanlış hatırlıyorsam düzeltin AKP den başkan adayı degilmiydi bu zat. Şimdi kırk yıllık sosyalist işçi dostu gibi baksana.

sami uyar
sami uyar - 7 yıl Önce

parti programında özellestirme olduğunu bilmesine rağmen ak partiden belediye baskan adayı olan acaba kendisi değil mi?bişeyleri eleşirirken lütfen önce aynaya bakalım.

SIRADAKİ HABER

banner68