KOCAELİ İZLENİMLERİ

KOCAELİ İZLENİMLERİ

KOCAELİ İZLENİMLERİ

Geçtiğimiz hafta içinde kızımın üniversite kaydı için Kocaeli'deydik. Kocaeli, belediye olarak Büyükşehir statüsünde olan bir sanayi kenti. Türkiye'nin önemli sanayi yatırımları bu kentte. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle pek çok sanayi kuruluşu yatırımlarını bu ilde gerçekleştirmiş. Bizim Kocaeli'ye(İzmit'e) ilk gidişimiz. Kocaeli ve çevresi 17 Ağustos 1999'daki büyük depremde çok büyük hasar gördü ve binlerce insan hayatını kaybetti. Orada yaşayan insanlarla konuştuğunuzda, o depremde, yaşadıkları travmaları, korkuları ve üzüntülerin izlerini onların yüzünden anlamak mümkün. O depremin psikolojik sarsıntıları ve yıkımları hâlâ varlığını hissettiriyor. Konuştuğunuz insanlarda siz bunu gözlüyorsunuz.

Kocaeli'ye indiğinizde, otogarda, kayıt için gelenleri özel yurtların görevlileri karşılıyor. Üniversite kaydı için İzmit'e gelenlerin kendi yurtlarına kayıtlarını yaptırmaları için yurtlar arasında hızlı bir yarış yaşanıyor. Kocaeli Üniversitesinin bulunduğu yerleşke, Umuttepe'de. Umuttepe Yerleşkesi, 1999'dan sonra şehrin dışında ve geniş bir tepelik alan üzerinde kurulmuş. Binalar yeni ve modern yapılar. Yerleşke, daha önce düz bir alanda bulunan Arslanbey isimli yerleşim alanına kurulacakmış. Depremden sonra ise bu proje, Umuttepe'ye kaydırılmış. Umuttepe, konum olarak rüzgâr alan bir tepe ve sürekli esiyor. Kışın şehrin içine kar yağmazken oraya kar yağarmış. Kocaeli Üniversitesi; 11 fakülte, 20 yüksek okulu ve 52 bin öğrencisiyle Türkiye'de ilk 3-4 sıra içinde yer alan bir üniversite. Bu sene 15800 öğrenci almış.

Yerleşkeye vardığımızda, kayıt için kuyruğa girdik ve hemen içeri aldılar. Üniversiteye kayıtlar seri bir şekilde yapıldı. Kayıtlar için çok sayıda masa oluşturulmuş. Kayıt anında fazla beklenilmiyor. Kayıt sırasında hemen öğrenci kimliği çıkarılıp, veriliyor. Ayrıca kayıttan sonra öğrencilerin İş Bankası kartını alması için gerekli olanaklar yaratılmış. Kayıtlar süresince, yerleşke içindeki alanda, özel yurt görevlileri birer stand/çadır kurmuşlar. Meydan, tam bir panayır havasındaydı. Özel yurtların görevlileri ellerindeki broşürleriyle, öğrencilere ve velilere yurtlarını tanıtıyorlar, ikna ettiklerini ise özel araçlarıyla yurtlarına götürüyorlardı. Bu konuda en örgütlü çalışanlar ise Cemaat mensuplarıydı... Onlar öğrencileri ve velileri kendi yurtlarına çekebilmek için ikna edici her yöntemi kullanıyorlardı.

Kızımın kaydını “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği” bölümüne yaptırdıktan sonra, bizim için en zorlu ve yorucu süreç olan yurt arama süreci başladı. Kampusun çevresinde 5 yıldızlı otel lüksüne sahip yurtlar var ama bunlar, insan bütçesini zorlayan yurtlardı.  Odalar, 1-2-4-6-8 kişilik odalardı. Odalardaki kişi sayısına göre ücretler de değişiyordu. Neyse, sonunda, kendi bütçemize uygun(sabah kahvaltısı içinde) kent merkezinde yurt bularak, kaydımızı oraya yaptırdık. Üniversite kayıt sürecinin en zor olan kısmını da bu şekilde aşmış olduk.

Kocaeli'nin merkez ilçesi olan İzmit, 293 bin nüfuslu bir kent. Marmara Denizinin kenarında bulunan İzmit, kıyıya paralel uzanan bir tepenin üzerinde ve yamaçlarında kurulmuş. Kuzey-Güney doğrultusunda uzun caddeleri yok. Hep kısa kısa caddeler. Kaldığımız süre içinde gezebildiğimiz caddeler, Hürriyet, Cumhuriyet ve Fethiye caddeleri. Cumhuriyet Caddesinin ortasında bir yürüyüş yolu var ve bu yürüyüş yolunun iki yanından araç trafiği akıyor. Yürüyüş yolu, büyük çınar ağaçları ve yeşillendirilmesiyle kent merkezinde ayrı bir güzellik ve hava yaratmış. Kenarlarında, oturma bankları yer alıyor.

İzmit'in yerleşim alanıyla, kıyı arasında E-5 karayolu uzanıyor. Karayolu, İstanbul'a, Adapazarı'na ve Ankara'ya giden araçlardan dolayı çok işlek ve hareketli... Yerleşim alanından kıyıya geçişler asma köprü gibi üst geçitlerle sağlanıyor. Kıyıda, ahşaptan yapılma balık lokantaları sıralanıyor. Kent-Kart almak için Kocaeli Fuarına gittik. Fuarın hemen önünde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin görkemli binası yer alıyor. Fuar, büyük bir alanda kurulu... Kartı çıkarttıktan sonra fuarda kısa bir gezinti yaptık. 3-18 Eylül tarihleri arasında faaliyet gösteren yöresel ve el işi ürünlerin sergilendiği bir fuar etkinliği vardı. Fuarda, Senegalliler de vardı. Onların standında, yılan derisinden yapılma hediyelik eşyalarında bulunduğu ürünler sergileniyordu. Fuarda, karşılaştığım ve hoşuma giden bir şey de, “Kocaeli Kent Konseyi”nin kendisine ait bir binada faaliyet gösteriyor olmasıydı. Konsey binasının önüne, çalışma gruplarının isimlerinin bulunduğu bir levha dikilmişti.

İzmit içinde yurt ararken, İzmit'in eski kent dokusunun olduğu yerlerden de geçtik. Burada, tıpkı bizim Milas evleri gibi cumbalı ahşap evler vardı. Bu evler, içinde oturulmayan, boş evlerdi. Bazı evler restore ediliyorlardı. Milas'ta olduğu gibi İzmit'te de geçmişin tarihi ve kültürel mirasına çıkma çalışmaları sürdürülüyordu. İzmit, pişmaniyeleriyle ünlü bir kentti. Doğal olarak, E-5 karayolunun kenarında ve şehrin değişik yerlerinde, çeşitli markalar altında pişmaniyeler satılıyordu. Milas'a dönerken, bu pişmaniyelerden, “çam sakızı-çoban armağanı” eşe-dosta hediye getirmemek olmazdı... Kocaeli'nin merkeziyle(İzmit) ilçeleri arasındaki mesafeler çok kısa. Bu uzaklıklar, en fazla 30-40 kilometre. Bir de, sanayi kenti kimliği nedeniyle, Kocaeli çok göç alan bir il... Doğulu ve Karadenizli olmak üzere çok sayıda insan Kocaeli'de yaşamını sürdürüyor.   Bir bahaneyle, İzmit'i de tanıma fırsatımız oldu böylelikle...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68