Kömür madeninin 33 yıllık geleneği sürdürülüyor

Türkiye Kömür İşletmelerinde(TKİ) bünyesindeki tüm maden işletmelerinde 1984 yılından bu yana, dekapaj sezonuna girerken gerçekleştirilen kurban kesme geleneği, özelleşme sonrası aynı işyerlerinde devam ettiriliyor.

Kömür madeninin 33 yıllık geleneği sürdürülüyor
 Türkiye Kömür İşletmelerinde(TKİ) bünyesindeki tüm maden işletmelerinde 1984 yılından bu yana, dekapaj sezonuna girerken gerçekleştirilen kurban kesme geleneği, özelleşme sonrası aynı işyerlerinde devam ettiriliyor. Mevsim koşulları nedeniyle kışın dekapaj yapılamadığı için nisan ayında havaların ısınmasıyla başlayan dekapaj sezonu, 33 yıldır kömür madeni ocaklarında kazaların yaşanmaması için kesilen kurban ile açılıyor.

Bereket Enerji grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Maden Direktörlüğünde kurban kesme töreni Eskihisar açık ocak işletmesine ait park sahasında gerçekleştirildi. Kurban kesme törenine Maden Direktörü Yüksel Akın, Termik Santral Direktörü Serdar Toprak, Santral Müdürü Ali Değirmencioğlu, Maden - İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, Tes - İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile santral ve kömür ocağı çalışanları katıldı.

Maden işyerlerinde her yıl dekapaj sezonuna girerken nisan ayında kurban kesildiğini belirten Maden Direktörü Yüksel Akın, “Bu, işyerlerimizde eskiden beri sürdürülen bir gelenektir. Kurban kesmekteki amacımız, ocaklarımızda kömür üzerindeki toprak tabakası alınırken veya kömür çıkarırken, iş kazalarının yaşanmaması, sağlık ve güvenlik içinde çalışmaların sürdürülmesidir. Bizim kültürümüzde, kazaların olmaması için kurban kesilmesi bir gelenektir. Biz kültürel anlamda bu adeti yerine getirirken diğer yandan işyerlerimizde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan da geri kalmayacağız. Bizim için önemli olan çalışanlarımızın güvenliğidir. İşyerlerimizde iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz yerine getirilmesi için çaba gösteriyoruz. Çalışmalarından dolayı, tüm işçilerimize teşekkür ediyorum. Hepinize, iş kazasız günler dilerim” diye konuştu.

Dekapaj sezonu açılışında bir konuşma yapan Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ise, “Geleneksel sezon açılışımızda kurbanımızı keseceğiz ama iş güvenliği önlemlerinin de eksiksiz uygulanmasından ödün vermemeliyiz” diyerek şunları söyledi:

“Önce tedbirimizi alacağız sonra tevekkül edeceğiz. İş güvenliği önlemlerini almadan ‘Allah korur’ demek olmaz. Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalarda, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine uyarak çalışmanızdan dolayı siz üyelerimize ve bu önlemleri alan Maden Direktörlüğümüze teşekkür ederim. Dileğimiz dekapaj sezonunun çalışanlarımız açısından kazasız ve güvenlik içinde geçmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95