banner80

“Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık” Projesi Tanıtıldı

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) SOGEP programı kapsamında hibe almaya hak kazanan ve lansmanı yapılan, “Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık” proje, tarımsal potansiyeli yüksek köy okullarında sosyoekonomik olarak dezavantajlı bireylere, köy halkına ve meslek liselerine, akıllı tarım ve akıllı arıcılık faaliyetleri aracılığı ile istihdam sağlamayı amaçlıyor.

“Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık” Projesi Tanıtıldı

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) SOGEP programı kapsamında hibe almaya hak kazanan “Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık” projesinin lansmanı yapıldı.

Düzenlenen lansman; Muğla Valisi Orhan tavlı, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Toprakçı, Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Eray Çiçek, Muğla Teknopark ve Sentezfarma İlaç Kozmetik Veteriner Hizmetleri ve destekçiler katıldı.

“81 İLDE BÜYÜK SES GETİRECEK BİR PROJE”

Lansman’da konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, projeyi tanıtmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“Turizm sektörünün lojistik merkezi durumunda olan ilimizde, eğitim sektöründe de de markalaşma yolunda sağlam ve iddialı adımlarla ilerliyor, gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ve projelerle eğitimde fark yaratmaya devam ediyoruz. Bugün burada sizlere tanıtımını gerçekleştirdiğimiz ‘Köy Okullarında Akıllı Tarım ve Akıllı Arıcılık’ projesi de ilimizde ve 81 ilde büyük ses getireceğine yürekten inandığımız fark yaratan projelerimizden biri. Gücünü eğitimden alan SOGEP projemiz, ilimizin öncü sektörleri ile mesleki eğitim ve üretim gücünü birleştirmeyi, atıl köy okullarımızın uygun alanlarında kurulacak yenilikçi uygulama atölyeleri ile üretime ve istihdama katkı sağlamayı amaçlıyor.

“6 İLÇEYİ KAPSIYOR 18 AY SÜRECEK”

Proje kapsamında araştırma, geliştirme ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek adına ARGE (Araştırma Geliştirme) Köy Okulları Modeli ve ÜRGE (Üretim Geliştirme) Meslek Liseleri Modeli olmak üzere iki hizmet modelini tasarlamış bulunmaktayız. ARGE Köy Okulları Modeline 6 kapalı köy okulumuzu, ÜRGE Meslek Liseleri Modeline ise 3 meslek lisemizi dahil ettik. 18 ay boyunca sürecek olan projemiz, ilimiz genelinde yaygın bir etkiye sahip olup Fethiye, Seydikemer, Köyceğiz, Ula, Menteşe ve Milas olmak üzere 6 ilçemizi kapsamaktadır.

“BU PROJE İLE KURUMSAL MİSYONUMUZU GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Köylerimizde ve meslek liselerimizde yeni kurulan ARGE ve ÜRGE merkezlerimiz aracılığı ile daha katma değerli ürünler üretilerek önceden var olan pazar payı geliştirilecek, sosyal destek alan ve üretimden kopan gençlerimize ve kadınlarımıza gelir kapısı ve kârlı bir ortaklığın içinde olma imkânı sağlanacaktır. Bu sayede ilimizin ve ülkemizin istihdam kapasitesi artmış olacaktır. Ayrıca projede yer alan geniş katılımlı birbirinden değerli ortak ve iştirakçilerimizle, kurumlar arası istihdama dayalı işbirliği sağlanmış olacaktır. Sonuç olarak ilimizdeki mesleki eğitim imkânlarını geliştirerek iş piyasasının taleplerine yönelik çalışmaların artırılması ve dolaylı olarak bölgesel kalkınmanın önemli argümanlarından biri olan istihdamın sağlanması yönünde kurumsal misyonumuzu daha da güçlendirmiş olacağız.”

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ise, “Proje hem Muğla için çok önem arz eden bir sektör hem de mesleki eğitime katkı sağlıyor. Mesleki eğitim konusu geçtiğimiz yıllarda ajansın önemli konularından birisiydi. 2022 yılında genç istihdam ve kalkınma ajanslarının ana temalarından biri olacak. Bu projenin genç istihdam projesinden önce faaliyete geçecek olması bizi daha çok heyecanlandırıyor. Bundan sonra da bütün faaliyetlerde olmak isteriz” dedi.

Gülcan Uslu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68