KÖYLER MECLİSİNİ BÜTÜN MUĞLA'YA YAYACAKLAR

Bodrum Kent Konseyi ve Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu öncülüğünde ortak bir bildiri yayımlayan tüm Kent Konseyleri, yerel seçimler sonrasında mahalle yasalarına tabi olacak köyleri korumak ve köylüleri hak arayışında örgütlendirmek amacıyla harekete geçti.

KÖYLER MECLİSİNİ BÜTÜN MUĞLA'YA YAYACAKLAR
 Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu köylülerin örgütlenmesi ve güçlerini birleştirmesi gerektiğine işaret ederek, "Köyler, köklerimizdir diyoruz. Eğer köyler ortadan kalkarsa Anadolu çınarını yaşatmak asla mümkün olamayacaktır. Anadolu çınarının kökleri, Anadolu topraklarındadır. O kökler, köylerdir. Köyleri ortadan kaldırdığınız anda, geleceğe umutla bakma şansınız asla olmayacaktır. Üretmeyen bir toplumun yaşama şansı yoktur" dedi.

Yürüyüş bugün Fethiye Bekçiler Köyü’nden başlıyor.

Bodrum Kent Konseyi ve Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu öncülüğünde bugün Fethiye Bekçiler Köyü’nden başlayacak olan yürüyüş 25 Eylül 2013 Çarşamba günü Bodrum Çömlekçi Köyü’nde düzenlenecek olan panayır havasındaki açık hava etkinliği ile tamamlanacak.

‘Şimdi Birlik Olma Zamanı’ sloganı ile başlanacak olan yürüyüş, 19 Eylül Perşembe günü Kavaklıdere’de devam edecek. Etkinlik 20 Eylül’de Şahinler Köyü’nde yapılacak olan basın açıklamasının ardından akşam Turgut Beldesi’nde düzenlenen 4. Uluslararası Lagina ve Osman Hamdibey Kültür Sanat Festivali ve 1. Karia Hekate Bereket Şenliği’ne katılımı ile devam edecek. Yürüyüş kapsamından Yatağan’da 2. Günde köylere geziler düzenlenerek köylülere bilgilendirmede bulunulacak.

‘Şimdi Birlik Olma Zamanı’ sloganı ile başlanan yürüyüş hakkında bilgi veren Bodrum Kent Konseyi ve Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu; “Amacımız büyükşehir, hal ve toprak kullanım yasalarının getirdiği sonuçları köylerimizde konuşmak ve burada doğabilecek olan sorunları konuşarak bunlara nasıl bir çözüm üretebiliriz bunları paylaşacağız. Büyükşehir ile birlikte köylülerimizin yaşayacak oldukları sıkıntıları en aza indirmek için, siyasi kutuplaşmadan uzak, birlikte el ele vererek örgütlenmeyi sağlamak için bu yürüyüşü organize ettik. Özellikle de kıyı bölgelerimizde sıkışıp kalan, günden günü cazibesi kaybeden turizmi iç bölgelere, köylere çekmek için, köylerimizin, bölgemizin tarihi, doğal değerlerini turizmin hizmetine sunarak turizm pastasından köylerimizin hak ettiği paylarını almalarını sağlamak istiyoruz. Doğal ve kültürel değerlerimizi turizmin hizmetine sunduktan sonra köylerimiz, köylülerimiz para kazanacaklar ve bulundukları yerlere değer vereceklerdir” şeklinde konuştu.

PROGRAM :

Etkinlik,  8 Eylül sabahı saat 9.30’da Fethiye’de yapılacak bir basın toplantısıyla başlayacaktır.

8-9 ve 10 Eylül günleri Fethiye Kent Konseyi’nin belirlediği köy ve beldelerde köylülerimizle yukarıda belirlenen konular çerçevesinde görüş alışverişinde bulunacağız.

Etkinliğimiz aynı çerçevede  12 Eylülde Ortaca, 13 Eylülde Köyceğiz, 14 Eylülde Marmaris, 15 Eylülde Datça, 16 Eylülde Ula, 17-18 Eylülde Muğla, 19 Eylülde Kavaklıdere, 20-21 Eylülde Yatağan, 22- 23-24 Eylülde Milas’ta devam edecek ve 25 Eylülde Bodrum’da sona erecektir.

YÖNTEM VE İŞLEYİŞ:

Etkinlik her ilçede, kent konseyinin üyelerinin, ilçe ve belde belediyelerinin, muhtarların, sivil toplum örgütlerinin, siyasal partilerin ve halkın katılımına açık bir basın toplantısı yapılarak başlatılacaktır.

Her ilçede yapılacak etkinliklerin türü (konferans, kahve toplantısı, basın toplantıları, açık hava toplantısı…) ve yerleri  (Çok kısa bir zaman diliminde tüm köyleri dolaşamayacağımız için kimi köylerin,  bir beldeye ya da bir merkez köye davet edilmesi de bir yöntem olarak düşünülecektir.) o ilçenin kent konseyi tarafından planlanacaktır.

Konuya ilgi duyan kurum ve kuruluş temsilcilerinin de aramızda olmasını sağlamak; etkinlikleri, yerel ve yaygın medya vasıtasıyla gündeme taşımak ilçe kent konseyinin görevidir.

Hazırlanacak sonuç raporu, Muğla’da yapılacak bir basın toplantısında Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Boş Gezen
Boş Gezen - 6 yıl Önce

deştine de uğrasınlar ama haşmet lütfen gelmesin :)

SIRADAKİ HABER