Köylere 'Gelmiş Geçmiş En Büyük Yatırım' Müjdesi

Büyükşehir Yasası nedeniyle önümüzdeki yıldan itibaren faaliyetlerine son verilecek olan Yatağan Köylere Hizmet Götürme Birliği (KÖYDES) dün son birlik yönetimini belirledi. KÖYDES seçimleri sırasın-da konuşan Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven Yatağan'a bağlı köylere gelmiş geçmiş en büyük yatırımın önümüzdeki günlerde yapılacağının müjdesini vererek; “Köylerimizin şu andaki en büyük sıkıntısı yol ve meydan düzenlemelerindeki eksiklikler. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan ihale ile bu sorunlara köklü çözüm bulmayı amaçlıyoruz. Bütün köylere ihtiyacı parke yardımı yapılacak” dedi.

Köylere 'Gelmiş Geçmiş En Büyük Yatırım' Müjdesi
 Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından faaliyetlerine son verilecek olan Yatağan Köylere Hizmet Götürme Birliği son yönetim kurulu seçimlerini dün Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Lokali'nde yaptı. 
Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında gerçekleştirilen seçimlere; Muğla İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Şahbaz ve Eyüp Katırcı'nın yanı sıra Yatağan'a bağlı köylerde hizmet veren muhtarlar katıldı. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Yatağan Kaymakamı Tanrıseven önümüzdeki yıldan itibaren KÖYDES'in faaliyetlerine son verileceğini hatırlatarak; “Büyükşehir Yasası nedeniyle KÖYDES'in faaliyetlerine son verileceği gibi köylerimizde mahalleye dönüştürülecek. 
Bu nedenle bugün gerçekleştirdiğimiz seçimler Yatağan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarihinde son olacak. 
Geride kalan sürede uyum içinde çalıştığımız Muğla İl Genel Meclis üyelerimize ve köy muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar sayesinde köylerimizin eksiklerini büyük ölçüde giderdik. Şu an için tek eksiğimiz ise ara sokak ve meydanlara kilitli parke taşı döşenmesi. Bu konuda önemli yatırımlar yapıldı ancak kalan eksikleri de gidermek istiyoruz. 
Bu amaçla önümüzdeki günlerde yapılacak ihale ile köylerimizin parke ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacağız ve bu ihale Yatağan'a bağlı köylere bir seferde yapılan en büyük yatırım olacak. Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale gelen köylerimizde çıtayı daha yukarı çekmek istiyoruz. 4 yıldır yürüttüğüm Yatağan Köylere Hizmet Götürme Birliği başkanlığımın özellikle son iki yılında çok önemli çalışmalara imza attık. Yeni yatırımların da müjdesini verdiğimiz için mutluyuz” şeklinde konuşarak, muhtarlara da söz hakkı verirken, muhtarlar tarafından dile getirilen; “Köylerimiz için temin edilen parke taşları nedeniyle memnunuz ancak, parke taşlarının döşenmesi sırasında maddi sıkıntılar yaşıyoruz. Köylere Hizmet Getirme Birliği'nden talebimiz uygulama aşamasında da maddi destek verilmesi” talebine; “Önce parke taşlarının temini için gerekli ihaleyi yapacağız. Ardından bütçemiz üzerinde yapacağımız değerlendirme ile uygulama aşamasında da maddi destek verilebilir” ifadeleriyle cevap verdi. 
'Ödenekler 5 Kat Artacak'
Ayrıca seçimler sırasında söz alan Muğla İl Genel Meclis üyeleri Mustafa Şahbaz ve Eyüp Katırcı da geride kalan sürede KÖYDES yönetiminin uyum içinde çalıştığına vurgu yaptı. 
Konuşmasında Büyükşehir Yasası'nın artılarına değinen Muğla İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyesi Mustafa Şahbaz; “Yatağan Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak şu ana kadar başarılı işlere imza attık. 
Pek çok köyümüzün ihtiyacını önemli ölçüde karşıladık ancak söz konusu yatırımlar Büyükşehir Yasası'nın uygulamaya girmesiyle katlanacaktır. Çünkü Yasa ile beraber şu an sahip olduğumuz ödeneğin yaklaşık 5 katı kasamızda olacak ve bu da 5 kat daha fazla hizmet demek” ifadelerini kullanırken, Muğla İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyesi Eyüp Katırcı ise; “Başta sayın Kaymakamımız Dr. Hasan Tanrıseven olmak üzere köylerimize hizmet götürme konusunda bizlerle uyum içinde çalışan herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 
5 Muhtar Yönetime Aday Oldu
Yapılan konuşmaların ardından Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında oluşturulacak olan Köydes yönetimi seçimlerine geçildi ve İl Genel Meclis üyeleri Mustafa Şahbaz ve Eyüp Katırcı rakipleri olmadığı için yönetime seçimsiz dahil edildi. 
Ancak KÖYDES yönetimine dahil edilecek 2 muhtar kontej-yanı için Katrancı, Kapubağ, Akgedik, Hacıbayramlar ve Gökgedik muhtarlarının aday olmasıyla tatlı bir seçim heyecanı da yaşandı. 
Seçimler sonunda en fazla oyu alan Akgedik Köyü Muhtarı İsmet Olgun ve Katrancı Köyü Muhtarı Hüseyin Kocagöz yönetime adlarını yazdırdı. 
Bilindiği üzere daha önceki yönetimde Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Şahbaz ve Eyüp Katırcı, Katrancı Köyü Muhtarı Hüseyin Kocagöz ile Gökpınar Köyü Muhtarı Murat Şahin yer alıyordu. 


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68