KÖYLERİN İÇME SUYU DEPOLARI YENİLENDİ

KÖYLERİN İÇME SUYU DEPOLARI YENİLENDİ

KÖYLERİN İÇME SUYU DEPOLARI YENİLENDİ

Tüm canlıların yaşamını sürdürebilmeleri için, mutlak gereksinim duydukları üç önemli şey, toprak, su ve havadır.

Bireylerin yaşamı için de, özellikli sağlıklı içme suyunun temini hayati önem arz etmektedir. İçme suyunun temini, il, ilçe ve beldelerde belediyelerin bütçeleriyle, bunun dışındaki köy ve mahallelerde ise, il özel idareleri bütçelerinden ayrılan kaynakla  planlanıp, karşılanmaktadır.

Günümüzden 12-15 yıl öncesinde, Türkiye'de köy içme suyu sorunlarının yaşandığı illerin başında ,Urfa'dan sonra ikinci sırada Muğla ili gelmekteydi.

Muğla İl Özel İdaresinin, köy içme suyu sorunlarına gerçekçi yaklaşımı sonucu, her yıl en çok ödenek köy içme sularına ayrılmak suretiyle, son yıllarda da, KÖYDES ödeneklerinin de bu konuya tahsisi ile, İl Valilerinin ve il genel meclisi üyelerinin gerçekçi yaklaşımlarıyla, Muğla'da köy içme suları çözüldü.

 Günümüze gelindiğinde de, Muğla'da sağlıklı içme suyu bulunmayan köy ve mahalle kalmadı. Her yıl köy içme suları için ayrılan ödeneklerle de, eskiyen ve ihtiyaca cevap veremeyecek durumdaki içme suyu tesislerinin, çağın gereklerine göre yenilenmesi yönüne gidilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan  Muğla İl Genel Meclisi toplantısında, bir açıklamada bulunan İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) projesiyle, Muğla'daki 77 köyün içme suyu deposunun değiştirileceğini söylemişti.

Başkan Gürpınar, proje maliyetinin 852 bin 947 lira olduğunu, bunun 450 bin lirasının GEKA tarafından 402 bin 947 lirasının ise Özel İdare kaynaklarından karşılanacağı bilgisini vermişti.

 Başkan Gürpınar bu açıklamasında ayrıca, bu çağdaş projeyle, köy içme sularının daha sağlıklı ve hijyenik koşullara uygun hale getirilmesinin amaçlandığını, gelecekte bu projelerin devamının geleceğini ifade etmişti.

Yapılan bu açıklamaya konu teşkil eden köylerin içme suyu tesislerinden içme suyu depolarının yenilenmesine gerçekten çok sevindim.

Bunu duyan ve  insan sağlığını düşünen herkes mutlaka çok sevinecektir.

Muğla, Denizli ve Aydın illerini içine alan, kısa adı GEKA olan Güney Ege Kalkınma Ajansında destek alınması ise, daha da sevindiricidir.

Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar'ın verdiği bilgiye göre, Muğla Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından GEKA İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı “Küçük Ölçekli Altyapı Projesi” için hazırlanan “Köy İçme Suyu Depolarının Yalıtımı” projesi onaylanmış bulunuyor. Bu proje maliyetinin önemli bir bölümünün de GEKA tarafından hibe desteği ile karşılanması, daha da sevindiricidir.

 İçme suyunun sağlık ve hayat olduğunu dile getiren İl Genel Meclis Başkanı Gürpınar, köyleri daha iyi yaşanabilir hale getirmek için çalıştıklarını söyleyerek,“Köylerimizin çağdaş, modern ve yaşanabilir hale gelmesi için projeler hazırlıyoruz. Amacımız yanlış politikalarla kentlerimizi büyük bir köy haline getirmek değil köylerimizi kent koşullarına taşıyarak rahat ve huzurlu yerler olmalarını sağlamak. Bunun için kurduğumuz komisyonlarla sürekli hizmet üretiyoruz. Mecliste bulunan diğer partilerle de uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. İçme suyu sağlık ve hayattır. İçme suyu projelerine ağırlık verdik. 397 köyümüzün tamamında içme suyu bulunuyor”  ifadesini kullanmıştı.

Bizim dileğimiz de, bu projenin her yıl diğer köylerimizi için de yapılması ve böylece Muğla ilindeki tüm köylerin içme suyu depolarının hijyenik koşullara uygun hale getirilmesidir.

Bu önemli proje ve gerçekçi adım nedeniyle, Muğla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğini ve İl Genel Meclisi üyelerimizi ve  GEKA yönetiminden hibe destek onayını aldıkları için, GEKA yönetimini de, gerçekten insan sağlığı ile doğrudan ilgili bu güzel projeyi onaylayarak destek sağladıkları için içtenlikle kutluyoruz. Muğla için bu güzel adımların sürmesini diliyoruz!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68