Köylü, Muhtarı Kaymakamlığa Åžikayet Etti

Köylü, Muhtarı Kaymakamlığa Åžikayet Etti

Köylü, Muhtarı Kaymakamlığa Åžikayet Etti

Yatağan İlçemize bağlı Bağyaka Köyü sakinleri, 2 haftadır çektikleri su sorununa karşı ilgisiz kaldığını öne sürdükleri Muhtar Hüseyin Åžahbaz'ı Kaymakamlığa yazılı olarak şikayet ettiler. Yatağan Kaymakamlığı, şikayet dilekçesinin ulaştığını ve işleme konulduğunu bildirdi.

Bağyaka Köyü'nün 20 hane 50 nüfuslu Pirenlik Mahallesi sakinleri, iki haftadır yaşadıkları su sorununu Kaymakamlığa taşıdı. Gönderilen şikayet dilekçesinde şöyle denildi:

"Biz aşağıda ismi ve imzası bulunan kişiler, ilçemiz Bağyaka Köyü Pirenlik Mahallesi halkından olup, aynı köy ve mahallede ikamet ediyoruz. Yazın en yoğun ve sıcak günlerinin yaşandığı bu dönemde mahallemizde iki haftadır sularımız akmıyor. Bir arıza vardır giderilir diye birkaç gün sabrettik. Konuyu Muhtar Hüseyin Åžahbaz'a ilettik. Muhtar da ilgilenmeyince suyun niçin kesildiğini araştırmak zorunda kaldık. Yaptığımız araştırmada, köyün suyunu, köy halkından E. B.'nin tamamı kendisine akacak şekilde yönlendirdiğini gördük. Konuyu Muhtar Hüseyin Åžahbaz'a yeniden ilettik. Muhtar Åžahbaz, buna ilgisiz kalarak, suyun E. B. 'ye aktarılmasından bilgisi olduğunu söyledi. Buna ses çıkarmayarak köylüyü susuz bıraktığını anladık. Yaşananlarla ilgili, köylüyü susuz bırakanlar ile konu hakkında ihmal gösterenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını ve köyümüzün suyunun akmasının sağlanmasını saygıyla arz ederiz... "

            Mahalle sakinlerinden Hamide Kabaran (44), iki haftadır ellerine aldıkları bidon, kova ve şişelerle sorunu çözmeye çalıştıklarını belirterek; "Köyün Muhtarı Hüseyin Åžahbaz'a sorunu çözmesi için müracaatta bulunduk. Ama hiçbir sonuç çıkmadı. Sonradan öğrendik ki, köyün deposundaki içme suyunu sadece bir kişi kullanıyormuş. Hiç kimseye hakkımızı yedirmeyeceğiz" dedi.

            Afet Kabaran (41) ise; "Yıllardır Pirenlik Mahallesi halkı olarak biz bu su sorununu çekiyoruz. Bu yıl da havaların çok sıcak olması nedeniyle suya çok ihtiyacımız var. Ama iki haftadır sularımız yok. Evlerimizde kıyafetlerimizi yıkayamaz olduk. Bulaşıklarımızı bile zor şartlarda yıkamaya çalışıyoruz. Beslediğimiz hayvanlarımız bile susuz kaldı. Hayvanları iki kilometre uzaklıktaki dere yataklarına götürüyoruz. Havaların sıcak olması sebebiyle derelerde bile su kalmamaya başladı. Bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

            Mehmet Sarı (46) da mahalle sakinleri olarak konuyu dilekçe ile Yatağan Kaymakamı'na bildirdiklerini belirterek; "Pirenlik Mahallesi'nde bulunan içme suyu deposunun kapısı yaz-kış açık kalırdı. Yaklaşık 10 gün önce kapılar kilitlenmiş. Åžu anda bile hâlâ kilitli durumda. İki haftadır perişan olduk" dedi.

            Yatağan Kaymakamlığı, dilekçenin kendilerine ulaştığını ve işleme konulduğunu belirtirken, Bağyaka Muhtarı Hüseyin Åžahbaz, köyde su sorunu yaşanmadığını savundu ve başka açıklama yapmayacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68