Külliye’deki açılış törenine Muğla Barosu da katılmayacak!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2 Eylül'de gerçekleştirilecek Adli Yıl Açılış Töreni için İzmir Barosu'nun ilk ret cevabının ardından 40 baro daha Yargıtay tarafından yapılan daveti reddetti. Törene katılmayacağını açıklayan barolar arasında Muğla Barosu da yer alıyor. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise törene katılacağını açıkladı.

Külliye’deki açılış törenine Muğla Barosu da katılmayacak!

2019-2020 adli yıl açılış töreni 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Yargıtay da Türkiye'deki barolara törene katılmaları için davet gönderdi. Yargıtay'ın davetine 41 barodan ret yanıtı geldi. Ayrıca ret yanıtı verecek baroların sayısının artabileceği de ifade edildi.

Törene katılmayacaklarını açıklayan ve Yargıtay Başkanlığı’na törene katılmayacaklarını yazılı olarak bildiren Muğla Barosu adına Başkan Cumhur Uzun tarafından imzalanan yazılı belgede, şu ifadelere yer verildi:
“2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni için nazik davetinizi aldık. Yargının kurucu unsurlarından savunma ve onun temsilcisi baromuzu törene davetinizden büyük mutluluk duyduk ve bu davet nedeniyle size teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir bütün olarak yargının kurucu unsuru sıfatımızla bu önemli günde elbette orada olmayı isterdik. Ancak bu törenin cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılıyor olması, herkese karşı tarafsız ve bağımsız olması gereken yargı erkinin gerçekte olmasa bile, görünüşte tarafsız ve bağımsız olamayacağı izleniminin doğmasına karşı iş ve işlemlerde bağımsız ve tarafsız karar veremeyeceği inancının doğmasına ve hatta yerleşmesine neden olacaktır. Yargıya olan güvenini güçlendirme ve bu amaçla yapılan çalışmalara destek olmak hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Böylesi bir döneme katkı sunmanın en önemli aşamalarından birisi de, yargının herkese eşit ve tarafsız olduğunun gösterilmesidir. 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılıyor olması, bu anlayışa katkı sunmak yerine zarar verici olduğu değerlendirildiğinden nazik davetinize icabet edemeyeceğimizi üzülerek bildiririz. Saygılarımızla.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68