21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Kültür turizminde marka şehir Yatağan!

Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti’nin ardından Lagina Kutsal Alanı’nda başlayan kazı çalışmaları, tarihi yerlerdeki zenginlikleri gün yüzüne çıkartırken, ziyaretçilerin de ilgisini artırıyor.

11 Ağustos 2017 Cuma 10:39
Bu haber 1256 kez okundu
Kültür turizminde marka şehir Yatağan!

 Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Emre ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Ocak’tan oluşan bir heyet, Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti ve Turgut Mahallesi’ndeki Lagina Kutsal Alanı’nda incelemelerde bulundu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt tarafından karşılanan heyet, Söğüt eşliğinde Stratonikeia ve Lagina’yı gezdi.

Gezinin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Kaymakam Hayrettin Çiçek, Yatağan’daki tarihi ve kültürel zenginliklerin gün yüzüne çıkartılması için yürütülen çalışmaları yerinde incelediklerini söyledi.

Stratonikeia ve Lagina’nın bölge ve tarih için çok önemli olduğunun altını çizen Çiçek, “Stratonikeia’da yürütülen çalışmalar neticesinde önemli bulgulara rastlanılmış, gün yüzüne de birçok eser çıkartılmıştır. Şimdi Lagina’da başlayan kazıyla birlikte burada da birçok bulgu ve esere ulaşılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Çiçek, Stratonikeia ve Lagina’nın tarih ve kültür turizmine de önemli katkı sağladığını belirterek, “İki tarihi yer, çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Kazı Başkanının çalışmalarıyla, buraya olan ilgiyi artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda bugün iki tarihi gezdik ve neler yapılabileceği noktasında fikir alışverişlerinde bulunduk. O yüzden bugünkü inceleme gezimizin çok olumlu geçtiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV