“KURALLARA UYAN AVCI, NE HÂKİM GÖRÜR NE SAVCI !”

Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp, av grupları, Av ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve avcılık hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Akalp yaptığı açıklamada; “Kurallara uyan avcı, ne hâkim görür ne savcı” dedi.

“KURALLARA UYAN AVCI,  NE HÂKİM GÖRÜR NE SAVCI !”
 Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp tarafından avcılara av gurupları ve uyulması gereken kurallar hakkında açıklamalarda bulundu. Akalp yaptığı açıklamada av ve yaban hayatı geliştirme sahası korunması ve kaçak avcılık yapılmaması konusunun önemine değindi. Ali Akalp tarafından avcılara yapılan açıklamada; 2014-2015 Av Sezonu Ege Bölgesi’nde; 23 Ağustos 2014 tarihinde, 1. Grup Kuşlardan Üveyik ve Bıldırcın, 2. Grup Memelilerden Yaban Domuzu Avı Ege Bölgesi’nde; 16 Ağustos 2014 tarihinde, 1. Grup Memelilerden Tavşan Avı Ege Bölgesinde 4 Ekim 2014 tarihinde açıldığını ve 2. Grup Kuşlardan Keklik Avı ise Ege Bölgesinde, 15 Ekim 2014 Çarşamba günü açılacağını belirtti. Akalp tarafından ayrıca avlanma günleri Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri olduğu ve diğer ile milli ve dini bayramlarda da avlanmanın yasak olduğu belirtildi.

Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Sadece Salı günü Bıldırcın avlanabilecektir. Avlanacak olan avcılarımız, daha önce Avcılık Kursunu bitirmiş sertifikalarını alan, Avcılık belgelerini alan, Avcılık Vizelerini yaptıran, avlanma izin kartlarını(Avlanma Pullarını ) alan belgeli avcılarımız meralarda belirtilen limitler dahilinde( Bıldırcın en çok 10 Adet) Tavşan günde 1 Adet, Keklik günde en çok 2 Adet) avlanabilecektir.

Merkez Av Komisyonunca(MAK), Yatağan İlçemizde, Av ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” olarak bir sahada 3 yıl süre ile her türlü av yasaklanmıştır. Orman ve Su İşleri bakanlığı, Av Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Derneğimizin uzun süren yazışma ve talepleri göz önüne alınarak, 2013 yılında bu sahaya 500 Adet Kınalı Keklik salımı yapılmış ve 2014 yılında da 500 Adet daha kınalı Kınalı keklik salınarak, bu saha koruma altına alınmıştır. Bu sahalar Tabelalarla belirlenerek avcılarımızın ve halkımızın hataya düşmeyeceği ve anlaşılır şekilde yerlerine takılmıştır. Yasaklanan saha; Yatağan Mezarlık yolunu takiben, Dipsiz Mevkiine giden Yolun sağ tarafı, Söğütlü kahvenin berisinden Nebiköy’e giden Köy Yolunu takiben Nebiköy ve Asfalta çıkan yolun sağ tarafı, Aydın –Muğla Karayolundan Kavaklıdere Yol Kavşağı’nı takiben, Yatağana giriş alt ve üst geçitleri takiben İnönü Bulvarı ve Mezarlığa giden yol olarak tarif edebiliriz. Buraya bıraktığımız Keklikler derneğimizce zaman, zaman yemlenerek mevsime göre suları dahi takviye edilmektedir. Biraz zahmetli de olsa 3 yılın sonunda üreyerek çevreye yayılan ve yayılacak kuşları düşününce, ne kadar isabetli bir iş yapıldığını gelecekte avcılarımız gördüğü gibi, Yatağan ve Çevrede yaşayan insanımız hala öten Kekliklerin sesini unutmayacak, gelin, hep beraber bu güzellikleri yaşayalım ve yaşatalım.

Günümüzde cezaların hayli bir yüksek olduğunu da düşünürsek, Kaçak belgesiz ve yasak alanlardaki cezaların da ağır oluşu ve Avlanılan Av Hayvanlarının ayrıca adedine göre tazminat ödendiğini de hatırlatmak isteriz.

Yatağan Avcılar-Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneğimizin çabaları ile Avcılık yapmak isteyen, Avcılık Kursuna katılamayanlar için, önümüzdeki günlerde Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Muğla Milli Parklar Şube Müdürlüğünce 8 gün süreli, Akşamları devam edecek, 48 saatlik Avcılık Kursu açılacaktır. Avcılık Kursuna iştirak etmek isteyen avcıların derneğimiz yetkilileri ile temas kurmaları gerekmektedir. Kurs bedeli 2014 yılı için toplam:97.00 TL’dir.

Av Sezonu boyunca Avcılarımızın Kurallara riayet etmeleri, etmeyenleri uyarmaları, yapılan kontrollerde tüm yetkililere belgelerini istendiğinde göstermeleri, limitler dâhilinde ve her türlü güvenlik tedbirlerini alarak, avlanmaları, gerek kendi güvenliklerini, gerek başkalarının güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde, avlanmaları, kurallara uymalarını, hassaten rica ediyoruz. Avcılığı bir spor, bir tutku olarak görmelerini, ihtiyaç gibi algılamamalarını, bundan bir haz çıkararak üzücü durumlardan kaçınmalarını, salık veriyorum. Milli Parklar ve Kolluk güçlerimiz ve dernek gönüllülerimizle, Fahri Av Müfettişleri de denetim ve görevlerini gece ve gündüz sürdürecek olup, onlara da avcılarımızın yardımcı olacağını umut ediyoruz. Kazasız belasız avlar dilerken, başkalarının da güvenliğinin ve kendi güvenliğinizi tehlikeye atacak davranışlara girmemenizi, hatırlatır, sağlıklı, kazasız belasız, bir av sezonu geçirmenizi diliyorum.  RASTGELE…” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan dede
hasan dede - 7 yıl Önce

yatağana başkan olacak karizmatik avcılar başkanı ali beydi ama olmadı. duyduk ki başkan ali bey aday oldu diye chp den atmışlar. haşmet beyin karşısına aday olmanın bedelini ali bey ağır ödemiş. chp ye hayırlı olsun. her muhalifi atarlarsa partide bu gidişle kimse kalmaz

SIRADAKİ HABER

banner68