Kurbanlıkları alan pahalı satan ucuz diyor

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Akyol Mahallesi’nde Yatağan Belediyesi tarafından oluşturulan kurbanlık pazarında hareketlilik sürüyor. Kurban pazarını gezen vatandaşlar kurbanlık fiyatlarının yüksek olmasından, kurbanlıkların satışını yapan esnaf ise kurbanlıklara talebin az olmasından şikayet etti. Hayvan sahipleri, fiyatların 3 yıldır aynı olduğunu belirtti.

Kurbanlıkları alan pahalı satan ucuz diyor

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık pazarında hareketlilik yok denecek kadar az. Daha çok küçükbaş hayvanların bulunduğu pazarda satıcılar, hareketliliğin bayrama yakın artacağını söylediler.

“Mal çok, alıcı yok” diyen kurbanlık satıcıları, "Bayrama bir kaç gün kalmasına rağmen işlerimiz çok durgun, beklediğimiz düzeyde bir satış yok. Bu yıl kurbanlık fiyatları pahalı değil ama satış geçen yıllara nazaran çok az. Küçükbaş hayvanlar 500 liradan başlıyor 2 bin liraya kadar çıkıyor. Fiyatlar uygun ancak vatandaşın alım gücünün olmaması nedeniyle satışlar durgun seyrediyor. Arife günü satışlarımızın artmasını bekliyoruz” ifadelerinde bulundular.

Hayvan pazarına kurbanlık bakmaya gelen vatandaşlar ise, “Fiyatlar geçen seneye oranla artmış. Herkes bütçesine göre hareket ediyor. Düşük gelirli ailelerin kurban kesmeleri çok zor” dedi.

Öte yandan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri de sağlık raporu menşe şahadetnamesi, kulak küpesi ve sağlık raporu gibi evrakları denetliyor.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56