Kuru: "Her türlü mücadele verilecek"

Yatağan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kuru Yatağan Ovası’nda maden arama çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kuru, "Çiftçilerimizin, toprağımızın, suyumuzun ve ilçemizin aleyhine olabilecek durumlar karşısında hukuki süreçler de dahil olmak üzere her türlü mücadelenin verileceğinin bilinmesini isteriz" dedi.

Kuru: "Her türlü mücadele verilecek"

Yatağan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kuru Yatağan Ovası’nda maden arama çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Kuru açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Bir süredir Yatağan Ovası’nda maden arama çalışmalarına yönelik adımlar atılmakta olduğunu görmekteyiz. Bu süreçle ilgili ilk bilgileri aldığımız andan itibaren, odamız gerekli adımları atmaktadır. Bu süreçte muhtarlarımızla birlikte konunun muhatabı olan kurumlarla randevular alınmış ve gerekli görüşmeler yapılmıştır. Yatağan Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ Genel Müdürlüğü ve Yatağan Belediyesi ile istişareler yapılmıştır ve yapılmaya devam edilecektir. Son olarak 20.02.2021 Cumartesi günü Yatağan Belediyesi’nde, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, şirket yetkilileri, muhtarlarımız ve çiftçilerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen toplantı bizim randevu talebimiz ile gerçekleşmiş olup, tarihi Yatağan Belediyesi’nce belirlenmiş ve bu tarihte toplantı yapılacağı toplantı tarihinden bir gün önce tarafımıza bildirilmiştir. Yatağan Belediyesi’nde gerçekleştirilmiş olan ve ilgili çalışmaları yapan şirket yetkililerinin de katılmış olduğu toplantıda, bu süreç başlamadan önce tarafımıza bilgi verilmemesi nedeniyle sitemlerimiz dile getirilmiş ve bu süreçle ilgili endişelerimiz paylaşılmıştır."

"YATAĞAN OVASI İLÇE İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP"

"Bilindiği üzere Yatağan Ovası şehrimiz için büyük öneme sahip,  verimli topraklarıyla eşsiz bir tarım arazisidir. Yatağan halkı yüzyıllar boyunca bu verimli topraklara emeğini harcamış, bu topraklarda üretimini yapmış ve geçimini sağlamıştır. Aynı zamanda bu bölge hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan, tüm Dünya’da giderek azalan ve günümüzde önemli bir sorun haline gelmekte olan su için de çok önemli bir kaynaktır. Toprak ve su insanlık var olduğundan beri, insanı hayatta tutan iki etmendir. Bu iki etmene verilecek en ufak zarar, çiftçilerimize ve insanlığa karşı verilecek bir zarardır. Çiftçilerimizin üretimini engelleyecek, bu etmenlere yönelik en ufak bir tehdide bile göz yummamız söz konusu değildir."

"HER TÜRLÜ MÜCADELE VERİLECEK"

"Odamız sürecin sıkı bir takipçisidir. Bu süreçte elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin ve Yatağan’ımızın çıkarları doğrultusunda hareket edilecektir. Çiftçilerimizin, toprağımızın, suyumuzun ve ilçemizin aleyhine olabilecek durumlar karşısında hukuki süreçler de dahil olmak üzere her türlü mücadelenin verileceğinin bilinmesini isteriz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68