Lagina Kutsal Alanı’nda dolunayı izlediler

Ay ve gece tanrıçası Hekate’nin tapınağının bulunduğu Lagina Kutsal Alanı’nda, dolunayı izlemek isteyen 70 kişilik turist kafilesi, tapınakta bulunan sunakta dualar ettiler.

Lagina Kutsal Alanı’nda dolunayı izlediler
 Mitolojik inanışa göre, dünyadan dolunayın en güzel izlendiği yer olan Hekate Tapınağı’nın bulunduğu Lagina Kutsal Alanı’na gelen 70 kişilik turist kafilesi, dolunayın doğuşu öncesinde tapınak içerisinde bulunan sunağa giderek, Karialıların Hakate’ye adak adadığı sunakta dua ettiler ve bereketi temsilen haşlanmış buğday ve ceviz yediler.

Lagina Kutsal Alanı ve Hekate Tapınağı hakkında bilgiler veren Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Araştırmacı-Yazar Hamdi Topçuoğlu, Lagina’nın İ.Ö. 3 binli yıllardan beri iskana sahip olduğunu söyledi. Seleukos krallarının, Lagina kutsal alanını dini merkez, Lagina’ya 11 kilometre uzaklıkta bulunan Stratonikeia kentini ise siyasi merkez olarak yaptıklarını belirten Topçuoğlu, “Hekate Tapınağı, dünyanın başka bir yerinde yok. Hekate, dünyanın en önemli inanç merkezlerinden birisidir. Hekate, Mezopotamya’dan buraya gelen ve Anadolu’da bin yıllarca yaşamış olan ana tanrıça kültürünün son örneğidir. Hekate, yeraltının, yerüstünün ve gökyüzünün sahibidir. Hekate, doğumun, hayatın ve ölümün sahibidir. Hekate’te biz, kadının; yaratıcı, doğurgan ve yaşatıcı özelliğini görüyoruz. Kuşkusuz, dünyanın tekrar barışa ulaşabilmesi ve dünyanın dengelerinin tekrar kurulabilmesi için dünya kadınlığının da buradan alabileceği çok önemli paylar olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla Kent Konseyleri Birliği olarak amaçlarının; deniz turizminin yanı sıra Muğla’nın Türkiye’de ve dünyada, kültür ve din turizmindeki önemini ön plana çıkarmak olduğunu ifade eden Topçuoğlu, bu nedenle Paganizm’e inanların dini merkezi olan Lagina’nın önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Topçuoğlu, şöyle konuştu: “Muğla yöresi, turizm açısından çok özel değerlere sahip. Hal böyle olmasına rağmen özellikle son 50-60 yılda gelişen deniz, kum ve güneş turizminin gölgesinde kalmış. Marmaris ve Bodrum gibi yerler, bu konuda ön plana çıktığı için, turizm oralarla sınırlı kaldığından, bizim son derece önemli gördüğümüz bu değerler, bir türlü gündeme gelmemiş. Yatağan, Stratonikeia Antik Kenti ile, onun kutsal mekanı olan Hekate ve Panamara’sıyla, kültür turizmi için son derece önemli bir yer. Dünya turizm teşkilatlarının araştırmalarından çıkan bir durum var, deniz, kum ve güneş turizmi her geçen gün gerilemekte ama kültür turizmi de her geçen gün ilerlemektedir. Avrupa Birliği normlarına göre de %31’lik bir artış öngörülmektedir. Eğer durum böyleyse bizim bölgedeki kültürel ve tarihi değerlerimizi, turizmle buluşturmak gerekir.”

70 kişilik turist kafilesi, ayın doğuşunu izledikten sonra Lagina Kutsal Alanı’ndan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68