LAGİNA'DA 1.200 YILLIK 'RAHİP EVİ' BULUNDU

LAGİNA'DA 1.200 YILLIK 'RAHİP EVİ' BULUNDU

LAGİNA'DA 1.200 YILLIK 'RAHİP EVİ' BULUNDU

Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, beraberinde İlçemize yeni atanan Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Hâkim İbrahim Alper Bilgin, J. Komutanı Göksel Söylemez ile birlikte, dün İlçemizin tarihi yerleri Lagina ve Stratonikeia'yı gezdiler.

İlk olarak Lagina'yı gezen heyet, Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan'dan geniş bilgi aldılar.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan; “40 öğrenci, 13 işçi, 7 teknik heyet ile çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Almanya Hochsckvle Regevsbug Üniversitesi'nden 4 mimar da burada bir ay sürecek çalışma yapmaktadır. Kazılar genel olarak tapınak etrafında yoğunlaşmış durumda.  Tapınak etrafında agora çarşısı denilen ve yaklaşık 20 adet dükkânı teker teker gün yüzüne çıkarıyoruz. Son günlerde bulduğumuz en önemli eser ise, 1.200 yıllık Rahip Evi'dir. Bu evdeki yazıtlardan anlaşıldığına göre, Başrahip Menestes'in tapınağıdır. Çalışmalarımız sürecek, ancak ödeneğimiz bitti. Çocuklar artık karın tokluğuna ve bulabildiğimiz kadar kaynak ile çalışacaklar. Zaten kazılar başlarken, birkaç gün bürokratik işlerle uğraşıyoruz.

Alman meslektaşlarımız ise, tüm mimari eserleri teker teker çizip, eksik yerleri varsa tamamlanması için yerini belirliyorlar” dedi.

Heyet daha sonra Stratonikeia 'ya geçti. Burada da Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, yapılan çalışmalar hakkında geniş bilgi verdi. 

Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt; “3 bin yıllık antik kent Stratonikeia'da, bu yıl yapılan kazılarda; üzerinde 'Roma İmparatoru ziyaretiyle Stratonikeia'ya şeref verdi” gibi birçok yazının bulunduğu anıtlar çıkarıldı. Çalışmalarımız Kuzey Kapısı ve iç kesimlerde sürüyor” diyerek, heyeti antik şehri gezdirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68