Lagina’nın konuklarını, 2000 bin yıllık zeytin ağacı karşılıyor

Yatağan’ın Turgut Mahallesi’ndeki Lagina Kutsal Alanı’nın girişine yerleştirilen 2000 yılı aşkın yaştaki zeytin ağacı, Lagina’nın konuklarını karşılıyor. Büyük ilgi çeken ağacı görenler, ağacın fotoğrafını çekmeden Lagina’ya girmiyor.

Lagina’nın konuklarını, 2000 bin yıllık zeytin ağacı karşılıyor

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü Güney Ege Linyit İşletmeleri (GELİ) Müessesesi Müdürlüğü’nün Yeşilbağcılar Mahallesi’ndeki kamulaştırma çalışmaları sırasında fark edilerek 2008 yılında Lagina Kutsal Alanı’na taşınan 2000 yılı aşkın yaştaki zeytin ağacı, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Lagina’nın girişinde yer alan ağacı görenler, kutsal alandan önce ağacın fotoğraflarını çekiyor.

Zeytin ağacı hakkında açıklamalarda bulunan Lagina Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “O zaman Lagina Hekate Kutsal Alanı ve Lagina ile Stratonikeia arasındaki arkeolojik çalışmaların tamamı Bakanlık izniyle Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan başkanlığında bir ekip tarafından yürütülüyordu. Prof. Dr. Ahmet Tırpan’ın bu zeytinin bir anıt ağaç niteliğinde olduğunu belirterek, yerinden söküldüğünü ancak bu bölgede kalması gerektiğine karar vermişti. Bu konuda o zaman GELİ yetkilileri ile görüşmüş ve ağacın kamuya ait olmasını da dikkate alarak şimdi bulunduğu yere diktirmiştir. Büyük bir tır ile zor şartlarda buraya taşınmış ve dikilerek yeni yerinde tekrar yaşamını sürdürmesi sağlanmıştır. Daha sonra dikildiği yerde bakımı ve sulanması da kazı başkanlığında çalışanlar ve örenyeri bekçileri ile Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan’ın kendisinin ilgilenmesi ve ricası ile Turgut Kasabası’ndan gelen çiftçiler tarafından yapılmıştır” diye konuştu.

Ağacın 2000 yılı aşkın yaşta olduğunu ve ağırlığının da 28 ton civarında olduğunu belirten Söğüt, Ressam Aydın Erkuş tarafından ağacın taşınması ile ilgili çizgi roman yapıldığını ve bu çizgi romanın o dönemlerde yayınlanan uluslararası bir kitapta yayımlandığını kaydederek, “Ben 2016 yılında, Lagina kazı başkanlığı görevini aldıktan sonra da aynı yerde bakımını yapmaya devam ettik. Bu zeytin ağacının, Lagina’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanan karşılama merkezi projesinde bulunduğu yerde, olduğu şekilde korunmaya devam edilmesine karar verilmiştir. Bu nedenle şimdiki yerinde, bilimsel yayınlarda bilindiği şekilde korunmaya ve yaşatılmaya devam edecektir. Yerli ve yabancı sadece bu ağacı görmek için gelen ziyaretçiler bulunmaktadır. Biz Stratonikeia’da olduğu gibi Lagina’da da tarihi ve doğal değerlerimizin tamamını hem koruyor hem de gelecek nesillere güzel bir şekilde aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68