Laik eğitim ve emeğe saygı için Yatağan'dan Tandoğan'a yürüyecekler

17 Aralık'ta Yatağan'dan başlayacak yürüyüş 20 Aralık'ta Tandoğan'da kitlesel bir eylem ile son bulacak.

Laik eğitim ve emeğe saygı için Yatağan'dan Tandoğan'a yürüyecekler
 Eğitim-İş, 17 Aralık’ta Yatağan'dan başlayacak ve 3 gün sürerek 20 Aralık’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda kitlesel basın açıklamasıyla sonlanacak “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirecek.

Yatağan, Aydın, İzmir, Manisa, Soma, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Ankara hattında gerçekleştirilecek olan yürüyüşte, laik, bilimsel, demokratik ve kamusal eğitim, iş güvencesi, özelleştirme, bütçe ile ilgili talepler vurgulanacak.

17 Aralık Çarşamba (bugün) günü saat 10.00’da Madenci Heykeli önünde toplanarak basın açıklaması yapacak olan Eğitim-İş üyeleri, Yatağan’daki eylemi “Özelleştirmeler vatana ihanettir” adıyla gerçekleştirecek. Diğer eylemler ise, 17 Aralık Aydın “Irkçı, gerici, bölücü eğitime hayır”, 17 Aralık İzmir “Laik, demokratik, parasız ulusal eğitim”, 18 Aralık Manisa “Emek sömürüsüne hayır”, 18 Aralık Soma “İş cinayetlerine son”, 18 Aralık Balıkesir “Kamusal karma eğitim”, 19 Aralık Eskişehir “Rotasyona hayır”, 19 Aralık Bursa “Cumhuriyet eğitimini yaşatacağız”, 20 Aralık Ankara “Eğitime bütçe” başlıklarıyla gerçekleştirilecek.

17 Aralık’ın Türk siyasetinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Eğitim-İş Muğla Şube Başkanı Özkan Kaya, “Türkiye'de siyasi aktörlerin bir kısmının yolsuzlukla nasıl içli dışlı olduğunu gözler önüne seren olayların yaşanmasının üstünden henüz bir yıl geçmiştir. Eğitim-İş, bir yıl önce söylediğini bugün tekrar etmektedir, ‘Yolsuzluğunuz, yoksulluğumuzdur’ Siyasal iktidarın arsa spekülasyonlarına dahil olduğu, devlet bankası aracılığıyla altın kaçakçılığına karıştığı ve birinci dereceden akrabalık ilişkilerini kullanarak vakıflar yoluyla rüşvet aldığı bir dönemden geçilmiş, baskı ve cambazlıklarla yaşananların üstü örtülmek istenmiştir. Dört gün sürecek olan yürüyüşümüz unutturulmak istenen bu kara günü tekrar hatırlatmak amacıyla 17 Aralık’ta başlayacaktır. Enerji santralinin özelleştirilmesine karşı çıkan, ‘direnmek kazanmaktır’ şiarı ile 447 gün direnen işçilerimizle dayanışmak ve ‘özelleştirmeler vatana ihanettir’ diyen anlayışa sahip çıkmak için yürüyüşümüze Yatağan’dan başlayacağız” şeklinde konuştu.

Eğitim-İş’in Yatağan’da özelleştirmeye direnen işçilerin yanında olacağını belirten Kaya açıklamasına şöyle devam etti:

“Yatağan’dan Aydın’a, Aydın’dan İzmir’e, İzmir’den Manisa’ya ve oradan da Soma’ya ulaşacak olan yürüyüşümüzde yine siyasal iktidarın neo liberal uygulamalar ile katledilmesine göz yumduğu emekçilerin hatıraları canlı tutulacak ve iş güvenliğinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilecektir. Soma katliamı Türkiye işçi sınıfının tarihindeki en önemli dönemeçlerden biridir. Asla unutulmayacaktır! AK Parti iktidarında Türkiye’de iş kazalarına bağlı işçi ölümlerinin artması, Soma ve Ermenek’te yaşananlar bir tesadüf değildir. Özelleştirmeler yoluyla işçilerin yedeklendiği, işsiz yığınlar yoluyla çalışanların tehdit edildiği bir dönemden geçiyoruz. Emekçiler asgari ücretle çalışmaya mahkûm ediliyorlar, işçiler taşeronlaştırılıyor. İş güvenliği ve kadro güvencesi yok ediliyor. Eğitim sistemini kendi siyasal amaçları için düzenleyen AK Parti, imam hatip okulları aracılığı ile kendisine oy ve seçmen devşireceği bir yapıyı oluşturuyor.  Öte yandan eğitim sisteminin tamamına etki eden ve son derece beceriksiz kadrolar eliyle eğitim bürokrasisini eline geçiren siyasal iktidar, iş bilmez yöneticiler vasıtasıyla okulları bir kargaşa ortamının içine sürüklüyor. Öğrencilerin dini inancına göre ayrışmasına neden olan yasal düzenlemeler yoluyla toplumsal barışı bozmayı amaçlayan politikalar dayatılmakta ve eğitim birliği açıkça zedelenmektedir. AK Parti, yandaş sendikası ve yapay yandaş sivil kuruluşlar aracılığıyla şimdi de karma eğitime yönelik tehditler savurmakta amacına ulaşmak için sinsice çalışmaktadır. Eğitim-İş olarak eğitimin laik-bilimsel ve parasız özelliğinin ortadan kaldırılmasına ve ülkemizin özelleştirmeler yoluyla yağmalanmasına karşı yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68