“Lozan Barış Antlaşması, bağımsızlığımızın temelidir”

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı, Lozan Barış Antlaşması’nın 91. yılı nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

“Lozan Barış Antlaşması, bağımsızlığımızın temelidir”
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek tarafından yapılan basın açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak tüm dünyada kabul edilmesini sağlayan Lozan Barış Antlaşmasının 91. yılındayız.

Lozan Barış Antlaşması, sonuçları itibariyle sadece bizler ve Türkiye Cumhuriyeti için değil, dünya siyasi tarihi için de son derece önemli bir antlaşmadır.

Türk Ulusunun, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği Ulusal Bağımsızlık Savaşı, cephede emperyalizme karşı kazanılan ilk zaferidir.

Lozan Barış Antlaşması da, emperyalizmin masadaki ilk siyasi yenilgisinin belgesidir.

Cephede ve masada kazanılan bu iki zaferin sonucunda, Türk Ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yok olmaktan var olmayı, esaretten özgür bir ulus ve bağımsız bir devlet olmayı başarmıştır. Bu iki zafer,20.yüzyılın mazlum uluslarına örnek olmuştur.

Bizler bugün, özgür bir ulusun ve bağımsız bir devletin yurttaşları isek, bunları başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’de ve Ulusal Bağımsızlık savaşımızda canını veren şehitlerimize, Lozan Barış zaferinin mimarı olan İsmet İnönü’ye ve arkadaşlarına borçluyuz.

20. yüzyıla, özgürlük ve bağımsızlık damgasını vuran Türkiye Cumhuriyeti ve var oluş belgemiz olan Lozan Barış zaferimiz, bugün yine emperyalizmin saldırısı altındadır.

20.yüzyılın başında dünyaya istedikleri şekli vermeyen ve egemen olma hayallerine kavuşamayan emperyalist devletler, yenidünya düzeni adı altında 21. Yüzyılda yeniden kavuşabilmenin çabası içindedir.

Bilmeliyiz ki, emperyalizmin bu hayallerin önündeki en büyük engel,tam bağımsız demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti ve Lozan Antlaşmasıdır.Bu nedenle emperyalistler Lozan Barış Antlaşmasını yok etmek için her yolu denemektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak, bugün bizlere büyük bir sorumluluk ve görev düşmektedir.’’Demokrasi ve insan hakları’’söylemiyle ‘’çağdaşlığın ve gelişmenin gereği’’ gibi süslü sözlerin arkasında nelerin var olduğunu görmek, bilmek ve tüm yurttaşlarımıza da anlatmak zorundayız.

Bu sözlerin içimizdeki ve dışımızdaki sahiplerinin gerçek amaçlarının, varoluş belgemiz olan Lozan Barış zaferimizi yok etmek, ulusal yapımızı ve birliğimizi parçalamak ve sonuçta da Türkiye Cumhuriyetini ‘’ılımlı İslam devletine’’dönüştürmek olduğunu görmek zorundayız.

Bizler, geçmişte olduğu gibi yarın da özgür bir ulusun ve bağımsız bir devletin yurttaşları olarak, barış huzur ve dostluk içinde bir arada yaşamak istiyorsak, bizi var eden Lozan Barış Antlaşmamıza ve Cumhuriyetimizin temeli olan Atatürk Devrim ve İlkelerine sahip çıkmak zorundayız. Bu görev, ulusumuzun geleceğine, olan borcumuzdur.

Lozan Barış Antlaşması, bağımsızlığımızın temelidir. Sahip çıkmak görevimizdir” denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 22:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
yörük efe
yörük efe - 7 yıl Önce

kardeş sen lozanın maddelerini okudun mu da hariçten gazel okuyorsun?

SIRADAKİ HABER

banner68