Maden-İş, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Yönetim Kurulu, yayınladığı mesajla 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı.

Maden-İş, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Yönetim Kurulu, yayınladığı mesajla 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı.

Şube Başkanı Osman İlhan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Uygarlık, insanların madencilikle uğraşmaya başlamasıyla birlikte doğmuştur. Madencilik bir bakıma uygarlık demektir. Tarihin en eski ve en zor iş kollarından biri olan madencilik medeniyetin gelişmesinde büyük bir öneme sahiptir. İlk çağlardan bugüne madencilikte ileri giden toplumlar dünyada söz sahibi olmuşlardır.

Dünyada yaşamın sürdürülebilmesi için aklımıza gelebilecek her şey, olmazsa olmaz temel ihtiyaçlarımızın hemen hemen tamamı yeraltından çıkarılan madenlerden karşılanmaktadır.

Ülkemiz, yeraltı maden kaynaklarımız bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir.  İnsanlığın ve medeniyetin ihtiyacını karşılamaya yönelik kullanılan madenlerin yer altından ve yer üstünden çıkarılması oldukça meşakkatli ve tehlikelidir. Maden kazası istatistiklerinde ülkemiz hala Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıradadır. Bu tablonun bir an önce değişmesi, yerin altında ve üstünde adeta ölüm-kalım mücadelesi vererek, ailelerinin geçimini sağlayan binlerce madencimizin yaşamlarının ve çalışma şartlarının güvence altına alınması gerekmektedir. Madenler ülkemiz için çok önemli olmakla birlikte canımız-insanımız da bizim için en büyük değerimizdir.  Bu sebeple madenlerde taşeron usulü ve sendikasız çalışma yöntemleri yasaklanmalıdır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günümüzü daha güzel duygularla ve daha güzel ortamlarda kutlayacağımız günlerin geleceği inancıyla, Soma, Ermenek, Elbistan-Çöllolar Siirt- Şirvan ve en son Zonguldak’ta ve diğer madenlerde meydana gelen maden facialarının ülkemizde bir daha yaşanmaması ve madencilerin kaderlerinin fıtrat olmaması dileklerimizle başta maden kazalarında yaşamlarını yitiren maden şehitlerimize, maden emekçilerimize Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Şube Yönetim Kurulu ve bütün çalışanlarımız adına tüm emekçilerin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutlar, bölgemizde çalışan tüm maden emekçilerinin anayasal ve yasal hakkını kullanarak, sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışmak ve emeğinin karşılığını almak için, insani koşullarda çalışıp, insani koşullarda yaşamak için, hakkının, hukukunun korunması ve güvence altına alınması için, iş güvencesi için, sendikalı, toplu sözleşmeli çalışma düzeni için, insanca yaşayacak bir ücret için, iyi ve kötü günde, geleceğimize, işimize, işyerimize, ekmeğimize sahip çıkacak, dayanışma ve yardımlaşmayı yaratacak daha da güçlü bir sendikal örgütlülük yaratmak için anayasal ve yasal hakkını kullan, sendikalı ol, Türkiye Maden İşçileri Sendikası’na üye ol!”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER