Maden-İş, Enerji Bakanı hakkında suç duyurunda bulundu

Maden-İş Sendikası, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından kamulaştırılan kömür sahasındaki rödovans sırasında haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla görevi kötüye kullanma suçundan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Maden-İş, Enerji Bakanı hakkında suç duyurunda bulundu
 Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, Menteşe ilçesine bağlı Akçaova Mahallesi’nde bulunan TKİ tarafından kamulaştırılan kömür sahasındaki rödovans sırasında Anadolu Madenciliğin, bakanlık oluruyla haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla, görevi kötüye kullanma suçundan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduklarını bildirdi.

Girgin, ayrıca de Anadolu Madencilik ile TKİ arasındaki Salihpaşalar’daki kömür sahası protokolünün iptali için idari mahkemesine dava açacaklarını söyledi.

Salihpaşalar’da bulunan Anadolu Madenciliğe ait kömür sahasının 2011 yılında TKİ tarafından rödovans yöntemiyle kamulaştırıldığını hatırlatan Girgin, özelleştirme politikası izleyen hükümetin özel sektöre ait sahanın kamulaştırılması nedeniyle Yatağan Termik Santrali’nin ömrünün uzayacağı düşüncesi ile umutlandıklarını söyledi. Ancak suç duyurusu konunun açıkça ortaya çıkmasıyla birlikte bir çok kurumu özelleştiren hükümetin asıl amacının ortaya çıktığını kaydetti.

Rödovans işi için TKİ ile Anadolu Madencilik arasında yapılan protokol gereği, TKİ satın aldığı sahadan, 21 Ekim 2011 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla çıkardığı ton başına 5 lira 82 kuruş rödovans bedeli ödeyeceğini tahakkuk ettiğini ifade eden Girgin, “TKİ, satın almış olduğu bu sahalardan kömür üretse de üretmese de 50 bin ton kömür üzerinden aylık rödovans bedeli ödemeye imza atmıştır” dedi.

Kısa bir süre sonra bakanlık talimatı ile ikinci bir ek protokol yapıldığını belirten Girgin, “TKİ bu sahada kömür üretse de üretmese de ayda 100 bin ton rödovans bedelini ödemesi kararı alınmıştır” ifadesinde bulundu.

Şuana kadar TKİ tarafından maden ocağından 783 bin 986 ton kömür çıkarıldığını ve bunun karşılığında TKİ’nin ruhsat sahibi firmaya ödemesi gereken miktarın 4 milyon 562 bin lira olduğunun altını çizen Girgin, “Bakan talimatı ve oluruyla ruhsat sahibi firma lehine yapılan düzenleme sonucunda firmaya 12 milyon 978 bin lira ödenmiştir. Yani haksız bir şekilde bir firma, zenginleştirilmiş ve üretmediği halde, üretmiş gibi 8 milyon lira firmanın hesabına yatırılmıştır” şeklinde konuştu.

Ruhsat sahibi firma ile TKİ arasında yapılan anlaşmaya göre 5 milyon 167 bin ton kömür, rödovans yöntemiyle üretildiği kadar parası ödenseydi, ruhsat sahibi firmanın 12 milyon 978 bin lirayı 14 yılda alacağını öne süren Girgin, “Bakan talimatı ile yapılan uygulama sonucunda, 14 yılda alınacak para, firma lehine 5 yılda ödenecek hale getirilmiştir. Bu uygulamayı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz ve buradan cumhuriyet savcıları ile bu ülkeyi sevenlere çağrıda bulunuyoruz. Bu ülkede yolsuzluklar ve peşkeş asla kanıksanamaz. Bizler maden ve enerji işçileri olarak, işyerlerimizi asla peşkeş çektirmeyeceğiz ve işyerlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız.

Cumhuriyet savcılarından bütün bilgilerin ve belgelerin toplanarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında gerekli işlemin yapılması yönünde talepte bulunduklarını ileten Girgin, Anadolu Madencilik ile TKİ arasındaki Salihpaşalar’daki kömür sahası protokolünün iptali için idari mahkemesine dava açacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 17:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
YATAĞANLI
YATAĞANLI - 7 yıl Önce

bugün okullar acildi

SIRADAKİ HABER

banner68