17 Ağustos 2018 Cuma

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

Maden-İş Genel Başkanı: “Sendikacılığın önündeki en büyük engel, özel sektörde örgütlenememe”

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, sendikasının Yatağan Şube’sini ziyaret ederek sendika yönetimi ve işçilerle bir araya geldi.

24 Kasım 2017 Cuma 09:14
Bu haber 516 kez okundu
Maden-İş Genel Başkanı: “Sendikacılığın önündeki en büyük engel, özel sektörde örgütlenememe”

 Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Yatağan Şubesi’ni ziyaret eden Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, ziyareti ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Akçul, burada yaptığı açıklamada, 2014 yılında Yatağan’daki termik santral ve maden sahalarının özelleştirilmemesi için gerçekleştirilen eylemleri anımsattı.

Özelleştirme karşıtı eylemlerin ardından Yatağan’ı ihmal ettiğini belirten Akçul, uzun bir aradan sonra Yatağan’a geldiğinden dolayı mutlu olduğunu kaydederek, “Özelleştirmenin ardından işçi profilinde değişiklikler oldu. Kamulu arkadaşlarımızdan azalmalar oldu. Yeni bir yönetim var, onlarla tanışamadıydı. İşyerlerine gideceğiz, onlarla dertleşeceğiz. Sorunları varsa görüşüp çözmeye çalışacağız” dedi.

Akçul, sendikal faaliyetlerin kamuda ve özelde yapılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sendikacılığın önündeki en büyük engel, özel sektörde örgütlenememe olarak görülüyor. Türk-İş, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili bir program hazırlıyor. Mevzuat değişikliklerini zorlamak, kamuoyunda bir sempatik yaratmak ve özellikle mevzuattan kaynaklı zorlukların aşılması için seferberlik ilan edildi. Bu bölgede de bunu devam ettireceğiz. Burada örgütsüz çalışan maden ve mermer ocakları var. Buralarda mutlaka örgütlenmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Bunun için sorunları yerinde görüp çözümler üretmeye çalışıyoruz. Mermer ocaklarında örgütlenmenin önünü nasıl açabiliriz konusunu, sivil toplumun diğer kesimleriyle ortak değerlendireceğiz.”

Ülke gündemine ilişkin açıklamalarda da bulunan Akçul, ülkenin zor günler geçirdiğinin altını çizerek, “Tam birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. O yüzden siyasi tercihlerimizi bir kenara bırakıp ülkenin sorunlarına odaklanmamız gerekiyor. Zor dönemlerden geçiyoruz. Milletin doğal refleksleri bunu savuşturacaktır. Buna inanıyoruz. Ülkeye bir ekonomik kriz karamsarlığı sokulmaya çalışılıyor. Ülkeyi ekonomik krize doğru götürmeye çalışıyorlar. Bunun da milletimiz savuşturacaktır” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şube Başkanı Osman İlhan ise, “Özelleştirme karşıtı eylemlerimiz sırasında genel merkezimiz bizimleydi, bugün de bizimle. O süreçte yaşananları herkes iyi biliyor. O mücadelenin eseri, bugün özelleştirilen termik santrallerin içerisinde madenlerde tek sözleşme imzaladığımız yer Yatağan Şubesidir. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. O dönem yapılan mücadeleler boşa gitmemiş oldu” dedi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV