MADEN İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMEDİ

Yatağan Termik Enerji'nin Bakım Müdürlüğü’ndeki çalışanları 6 Eylül, Üretim Müdürlüğü’nde çalışanlar ise 13 Eylül itibarıyla iş başı yaptı. Böylece 172 çalışan daha önce iş başı için duyurulan 1 Ekim tarihi beklenmeden tekrar görevlerine dönmüş oldu.

MADEN İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMEDİ

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’nin maden sahalarında mevcut kömür rezervinin tükenmesi ve yeni rezerv alanlarındaki çalışmaların mahkeme kararıyla durdurulması sonucu yaşanan sıkıntılı süreç, işçiler mağdur edilmeden aşıldı.

Gazetemizin ‘’Maden işçileri mağdur edilmeyecek’’ başlığıyla özel olarak haberleştirdiği olayda hatırlanacağı üzere Yatağan’da kömür üretimine 9 Temmuz’da geçici süreyle ara verilmişti. Bunun üzerine Şirket ile Maden İş Sendikası arasında 26 Temmuz’da çözüme yönelik görüşmeler yapılmıştı. Aradan geçen 2 aylık süre içerisinde şirket 48 emekli çalışan ve 59 4C (Devir İşçi) personeliyle uzlaşarak yollarını ayırdı. 21 çalışan ise kendi istekleriyle ayrıldı.  Daha önce şirket tarafından verilen sözler tutularak 1 Ekim’de iş başı yapması öngörülen Bakım Müdürlüğü’ndeki çalışanlar 6 Eylül, Üretim Müdürlüğü’nde çalışanlar ise 13 Eylül itibarıyla iş başı yaptı. Böylece 172 çalışan tekrar görevlerine dönmüş oldu. Bu şekilde şirketin 1 Ekim olarak duyurduğu tekrar faaliyete başlama tarihi öne çekilmiş oldu. Ayrıca son dönemde, bölgede yaşanan yangınların söndürülmesine destek olmak ve santralin kesintisiz çalışması, elektrik üretiminin aksamaması için 72 çalışan görevlerine devam etti.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Genel Müdürü Korhan Tiryaki, yaşanan sürecin her aşamasında çalışanlarla sürekli diyalog halinde olduklarını ve toplumsal faydaları gözeterek uzlaşma kültürünü yaşama geçirdiklerini belirtti. Yatağan’daki enerji üretiminin baz santral olması nedeniyle kritik değerde olduğunu kaydeden Tiryaki, bu yüzden kömür üretiminin gerekliliği ve istihdamın sürekliliğinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Elif Ertan

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68