Maden işçileri mağdur edilmeyecek!

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’nde, maden işçileriyle firma arasında görüşmeler sürerken, firma son teklifini Maden-İş Sendikası ve Maden İşçileri temsilcilerine iletti.

Maden işçileri mağdur edilmeyecek!

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’ndeki mevcut kömür rezervinin tükenmesi, yeni rezervin çıkartılması ise mahkeme kararı nedeniyle durdurulması sonucu, firma ile Maden-İş Sendikası heyeti arasında görüşmeler başladı.

Edinilen bilgiye göre; 2015 yılında 1 milyon 191 bin ton kömür çıkartan şirket 2020 yılında 264 bin ton kömür çıkartan bir noktaya geldi. Düşüşlere rağmen şirket işçi çıkarmaya gitmedi ve işçilerin işlerine devam etmesi konusunda hassas bir tutum sergiledi. Ancak şirket, şartları yeniden oluşana kadar kömür üretimine geçici bir ara vermek zorunda kaldı. Bu nedenle sendika ile 1 Temmuz itibarı ile görüşmelere başlandı. Çeşitli nedenlerden üretimine ara vermek zorunda kalan şirket, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şeffaf yönetim anlayışını sürdürmeye karar verdi.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Yönetim Kurulu tarafından sendika temsilcilerine yaptığı tekliflerin şu şekilde olduğu belirtildi.

-Emekliliği gelmiş  43 işçi, yasal tüm hakları ödenerek 26 Temmuz’da emekliliğe ayrılacak.

- 657 Devlet Memurları Kanunu’nun Geçici 43.Maddesi uyarınca sözleşmeli personel statüsüne geçme hakkı bulunan 4C statüsünde bulunan 59 işçinin, bu haklarını kullanmasını talep edildi. Bu görev değişimi sırasında şirket yasal yükümlülüklerine ek olarak kıdem tazminatı, ihbar ve iki maaş ödemesi teklif etti.

-4C statüsünde bulunmayan 193 işçiden 1 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yıllık ücretli izinlerini kullanmaları istendi. Bu gruptaki işçiler 1 Ağustos’a kadar izinli sayılacak, isterlerse izinlerini evde değerlendirebilirler, isterlerse faaliyette bulunmamak kaydıyla çalışma alanlarında bulunabilecekler.

-193 işçinin tamamı, 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla tekrar işbaşı yapacak.

-1 Ağustos’ta başlayacak yıllık ücretli izinlerinin sona ermesinden sonra 1 Ekim 2021 tarihine kadar ücretsiz izin kullanmaları öngörüldü.

-Sendika ile 2021-2023 dönemi, iş sözleşmesi sonuçlandıktan sonra tüm işçilere geçen süre zarfında geriye dönük maaş farkları da ödenecek.

-Bu süreçte işten ayrılmak isteyen olursa yasal haklarını ek olarak makul yarar ödemesi yapılacak.

-Maden üretimi normale döndüğünde sahadaki işçilerin verimli şekilde çalışacakları personel sayısı ve vardiya düzenine geçilecek. Böylece hem çalışanlar hem de şirket için sürdürülebilir bir çalışma ortamı oluşturulacak.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi yönetiminden konuyla ilgili yapılan açıklamada; ‘’Maden sahasının olmaması işçinin suçu değildir. Maden sahası var da, işçi arkadaşlarımız çalışmıyor değil. Burayı satın alırken tabii ki ölçüp biçilmiştir ama kömür rezervi nasıl öngörülemedi? Bu planlamanın kabahati işçiler de değildir. Bize 2 ay ücretsiz izin verilmesi teklif edilmekte, bu sürede neyle geçinir, ne yer ne içeriz? Bu düşünülmüyor mu? Biz işçiler olarak her zaman çalışmaya hazırız.’’ ifadelerine yer verildi.

Zümrüt Özdemir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68