Maden İşçileri Milas Adliyesi'nde İfade Verdi

Maden İşçileri Milas Adliyesi'nde İfade Verdi

Maden İşçileri Milas Adliyesi'nde İfade Verdi

4 Åžubat 2010 tarihinde, Milas Yeniköy Linyit İşletmeleri'nde çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi'ne bağlı maden işçileri işe gitmemelerinden dolayı Milas Adliyesi'nde ifade verdi.

Milas Adliyesi'nde toplanan Milas Yeniköy Linyit İşletmeleri'nde çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi'ne bağlı maden işçilerinin ifadeleri alındı.

Konuyla ilgili olarak basına açıklamalarda bulunan Türkiye Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi Åžube Başkanı Süleyman Girgin; “4 Åžubat 2010 tarihinde Maden işçileri olarak Tekel direnişine destek vermek için Anayasadan, Uluslararası sözleşmelerden ve Toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan hakkımızı kullanarak konfederasyonumuzun kararı doğrultusunda kendi isteğimizle işe gitmedik.

Yevmiyemizden ve hafta tatili ücretimizden kendi isteğimizle vazgeçtik. Yasadışı bir eylem yapmadık, genel grev yapmadık. Demokratik hakkımızı kullandık.

Ancak yasadışı genel grev yapmak suçu ile 1000'er lira cezaya çarptırıldık. Aynı eylemden dolayı kovuşturmaya gerek görülmeyen yerler de var.

Bugün Kamu davası açılması nedeniyle Milas Adliyesinde yazılı savunmalarımızı veriyoruz.

Hukuka olan güvenimiz tamdır. Kararı bekleyeceğiz.

On bin tekel işçisi özelleştirme sonunda kapı önü-ne konulmuşlar ve 4-C'li olmaya zorlanmışlardı” dedi.

“Tekel'e sahip çıkmak madenlere sahip çıkmaktır!”

Ayrıca her zaman Tekel işçilerinin hakkını arama noktasında yanlarında olduklarını belirten Girgin; “ma-den işçileri olarak Tekel'e sahip çıkmanın aynı zamanda madenlere sahip çıkmak anlamına geldiğini de biliyoruz.

Tekel işçisi Ankara'nın ayazında siyasi iktidardan hangi cevabı almışsa bizim de aynı cevabı alacağımızı çok iyi biliyoruz.

Nitekim sıra bize geldi.

Kömür ocaklarımızın santrallerin yanında mülkiyetiyle birlikte devredilmesi için yangından mal kaçırırcasına yasa çıkardılar.

Bu konuda sağır ve dilsiz olmayacağız. Yılmayacağız.

Tekel direnişinden çıkardığımız ders ve ödevlerle emekçi ve yurttaş olmanın bilinciyle mücadele ağımızı ilmek ilmek öreceğiz.

Her yer maden, her yer santral” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68