18 Haziran 2018 Pazartesi

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Maden ocağı için fıstıkçamlarının kesilmesini istemiyorlar

Yatağan ilçesine bağlı Gökgedik Mahallesi’nde bir firmanın ruhsatını aldığı alanda feldspat madeni çıkarması için bölgedeki 400 fıstıkçamının kesileceğini öğrenen vatandaşlar, çalışmaların durdurulmasını istedi.

15 Eylül 2017 Cuma 09:32
Bu haber 530 kez okundu
Maden ocağı için fıstıkçamlarının kesilmesini istemiyorlar

 Yatağan ilçesindeki feldspat madeni üreticisi bir firmanın, Gökgedik Mahallesi’ndeki ruhsatını aldığı alanda, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Firmanın, maden ocağı ve tesis kuracağı alanda bulunan ağaçların kesilmesi için yapılan çalışmalara tepki gösteren mahalle sakinleri, kurulması planlanan tesisin çevreye de zarar verdiğini iddia etti.

Bunun üzerine beraberinde Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Ocak, Orman İşletme Müdür Yardımcısı Aydın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir heyetle mahalleye gelen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Konu hakkında yetkililerin yanı sıra Mahalle Muhtarı Nizamettin Arıkan’dan da bilgi alan Kaymakam Çiçek, kesilmesi planlanan yörenin en önemli gelir kaynaklarından fıstıkçamlarının bulunduğu alan ve yakındaki bir feldspat tesisinde incelemelerde bulundu.

Kaymakam Çiçek’e eşlik eden yetkililer, yasal prosedür gereği büyük bir çoğunluğu ömürlerini tamamlamış fıstık çamlarının, firmanın madencilik faaliyetlerini sürdürebilmesi için kesileceğini fakat buradaki madencilik faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından firmanın bölgeyi tekrar fıstıkçamı ormanı olarak boşaltacağını söylediler.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş

İncelemelerin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Kaymakam Çiçek, yasalar çerçevesinde gereğinin icra edileceğini söyledi. Çiçek, kamu kurumları ile özel kurumların yasalar doğrultusunda hareket edebileceğini belirtti.

Elinden geldiğince vatandaşların talep ve şikayetlerini dinleyerek toplantılar gerçekleştirdiğini aktaran Çiçek, “Bölgede, çok sayıda fıstıkçamı var ve bu ağaçlar, vatandaşlarımızın en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Bu yüzden madencilik faaliyeti için orada bir hassasiyet söz konusu” dedi.

Çiçek, vatandaşların konuyla ilgili sorun ve şikayetleri birinci ağızdan yetkililerine iletme şansı yakaladığını kaydederek, “Vatandaşımızın geçim kaynağı ile ilgili husus söz konusu olduğu için onlara konuyu yargıya taşıma haklarının olduğunu hatırlattık. Görüşmelerin olumlu geçtiğini düşünüyorum”  diye ifade etti.

Vatandaşların sıkıntılarının iki başlıktan oluştuğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:

“Birincisi yeni maden sahasındaki fıstıkçamları kaldırılacağı için haliyle vatandaşımız bunu istemiyor. Ama yıllar öncesinde alınmış bir ruhsattan da bahsediliyor. Dolayısıyla firma ruhsat kapsamında yasal haklarını kullanma amacıyla Orman İşletme Müdürlüğünden sahadaki söküm çalışmalarını istemiş. Şuan çalışmalar bu noktada. İkinci aşama ise, mahalledeki bir diğer feldspat tesisinin yarattığı rahatsızlığın yeni yapılacak tesiste yaşanabileceği çekincesi var. Vatandaşlar gürültü kirliliğinden ve yasal saatlerin dışında çalışma yapmalarından bahsetti. Konuyla ilgili olarak da jandarmaya gerekli talimatı verdim. Jandarmamız gerekli denetimi yapacaktır. Belediye başkanına da hukuki zorunluluklar hatırlatıldı. Vatandaşlar tozdan da bahsetti. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden denetimleri daha sık yapmalarını istedim. Ama sonuçta Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu firmaya madencilik faaliyeti için ruhsat vermiş. Dolayısıyla madencilik de ekonomik bir faaliyettir. Bu izinler, herhangi bir hukuki engeller olmadığı takdirde yerini bulacaktır ve bu faaliyetler gerçekleşmiş olacaktır. Herhangi bir dava söz konusu olur mu, bunları şuanda kestirmek mümkün değil.”

Haklarını hukuki zeminde arayacaklar

Mahalle Muhtarı Nizamettin Arıkan ise, sorunlarını iletmeleri üzerine dikkate alarak mahallelerine gelen Kaymakam Çiçek’e teşekkür etti.

Gökgediklileri uzun zamandır feldspat madeni nedeniyle sorunlar yaşadığını kaydeden Arıkan, “Özel bir firmanın ruhsatını aldığı bu alanda yapacağı çalışmayla birlikte yaklaşık 400 fıstıkçamımız yok olacak. Bu bölge insanının en önemli gelir kapısı bu fıstıkçamlarıdır. Bu ağaçlardan elde edilen fıstıkların satılmasıyla ev geçindiriyorlar. Bu yüzden bu ağaçların kesilmesini istemiyoruz” dedi.

Arıkan, hukuki zeminde gerekli girişimlerde bulunacaklarını kaydederek, “Mahallemize yapılması planlanan bu tesis, ağaçları yok ettiği gibi çevreyi de kirletiyor. Mevcut mahallemizde bulunan tesisten dolayı bunu biliyoruz. Hem gürültü hem de çevre kirliliği nedeniyle vatandaşlarımız mağdur. Tesisin sebep olduğu toz, birçok soruna sebep oluyor. Bu mağduriyetimizin ve yeni yapılacak tesisle birlikte oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV