Maden ocağında 2019 dekapaj sezonu kurban kesilerek açıldı

Türkiye Kömür İşletmelerinde(TKİ) bünyesindeki tüm maden işletmelerinde 1984 yılından bu yana, kıştan çıkıp Nisan-Mayıs aylarında dekapaj (hafriyat) sezonuna girerken sürdürülen kurban kesme geleneği, özelleştirme sonrası aynı işyerlerinde devam ettiriliyor.

Maden ocağında 2019 dekapaj sezonu kurban kesilerek açıldı

Bereket Enerji grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Maden Direktörlüğünde kurban kesme töreni Eskihisar açık ocak Yeşilbağcılar park sahasında gerçekleştirildi.

Geleneksel törene Termik Santrallar Koordinatörü Nurettin Güncü, Santral Direktörü Serdar Toprak, Maden Direktörü Yüksel Akın, İnsan Kaynakları Müdürü Tarık Topçuoğlu, MADEN - İŞ Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, TES – İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, İdari-teknik birim amirleri ile santral ve maden çalışanları katıldı.

Kurbanlık dananın kesildiği dekapaj sezonu açılış törende konuşan açık ocak Başmühendisi Suat Gedik; “bu törenlerin devletteyken bir gelenek olduğunu, özelleştirme sonrasında aynı geleneği sürdürdüklerini belirterek, "2019 yılının işletmemiz için verimli, çalışanlarımız için de iş kazasız bir yıl olmasını dilerim," dedi.

Maden işyerlerinde örgütlü Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, “Geleneksel sezon açılışımızı yapacağız ama iş güvenliği önlemlerinin de eksiksiz uygulanmasından ödün vermemeliyiz” diyerek şunları söyledi: “Madencilik sektörü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tehlikeli bir iş kolu ve kaza riskinin çok yüksek olduğu sektör. Yönetim tarafından, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun çalışmalar için gerekli önlemlerin alındığını memnuniyetle gözlemekteyiz. Bizler kömür ve enerji üretimi için üzerimize düşeni yapıyoruz. Üyelerimiz, çalışırken vücut bütünlüğünü ve ruh sağlıklarını korumalıdırlar.”

Santralin kömür ihtiyacını karşılayan maden işçilerine teşekkür eden TES-İŞ Şube Başkanı Fatih Erçelik ise; “Bacaların tütmesi için kömüre ihtiyacımız var. Siz kömür temin edeceksiniz ki bizde bunu elektriğe çevireceğiz. Bu bir ekip işidir. Yeni sezon tüm arkadaşlara hayırlı olsun ve hatasız kazasız bir yıl diliyorum” dedi.

Son konuşma olarak Dekapaj sezonuna girerken Nisan-Mayıs aylarında kurban kesilmesinin bir gelenek olduğunu belirten Maden Direktörü Akın şöyle konuştu: “Bu, maden işyerleri için bir gelenektir. Kurban kesmekteki amaç, ocaklarımızdan kömür çıkarırken, iş kazalarının yaşanmaması, sağlık ve güvenlik içinde çalışmaların sürdürülmesi isteğidir. Bizim kültürümüzde, kazaların olmaması için kurban kesilmesi adettir. Biz kültürel anlamda bu tür adetlerimizi yerine getirirken diğer yandan işyerlerimizde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan da geri durmuyoruz. Bizim için önemli olan çalışanlarımızın güvenliği ve çevreye olan duyarlılığımızdır. Tüm işçilerimize, gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, talimatlara ve İSG kurallarına uygun davranmalarını istiyorum.” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68