18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Maden sahasına fidan diktiler

Yatağan ilçesinde, Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında 150 öğrenci, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü sahasına 600 ağaç fidanı dikti.

27 Mart 2018 Salı 08:59
Bu haber 821 kez okundu
Maden sahasına fidan diktiler

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü Aladağ mevkisinde fidan dikimi gerçekleştirdi.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörü Yüksel Akın, Enerji Direktörü Serdar Toprak, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Kaymakam Çiçek, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Orman sahalarındaki çalışmaları yerinde incelediğini anlatan Çiçek, “Müdürlüğün çok değerli çalışmaları var. Sadece ıslah ve üretim değil, bunun yanı sıra ormanın gelir getirici ağaç türleriyle zenginleştirilmesi, fıstık çamı gibi farklı türde ağaçlarla Yatağanımızın orman varlığını arttırıyorlar. Çok gayretli bir ekiple çalışıyorlar” dedi.

Çiçek, öğrencilerin de katıldığı fidan dikim törenlerinin önemine dikkat çekerek, “Bu yaşlarda orman sevgisi ve ağacın önemini, bu tarz programlar vesilesiyle kendilerine öğretiyoruz. Sadece çocukların değil, bizlerin de bir önceki sene diktiğimiz ağacın tuttuğunu gördüğümüzde, hele ki yıllar önce diktiğimiz bir ağacın meyve vermeye başladığını gördüğümüz zaman aldığımız hazzı, sizler de gayet iyi biliyorsunuz. Çocuklarımıza da bu hazzı yaşatmamız lazım” diye konuştu.

Yatağan’ın orman alanı 500 dekar artırıldı

Orman İşletme Müdürü Eşref Şen, gençlere orman sevgisini aşılamak ve onların gelecekte birer orman gönüllü olma amacıyla düzenlenen etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışmalarından bahseden Şen, “Son yıllarda orman köylüsünün gelirini artırmak maksadıyla gelir getirici ağaçlandırma kapsamında işletme müdürlüğümüz dahilinde 163 bin meyveli fidan toprakla buluşturuldu. Ekim ve dikim yoluyla da 4,5 milyon fidan toprakla buluşturularak işletme müdürlüğümüzün ormanlık alanı 500 dekar artırılmıştır” dedi.

Şen, orman sevgisinin vatan sevgisiyle eşdeğer olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Ülkemizde son 10 yılda erozyonla denizlere akan verimli topraklarımız 500 milyon tondan 168 milyon tona indirildi. Bu ormanların korunması ve erozyonla mücadele sayesinde gerçekleştirildi. Ülkemizdeki orman alanları son 10 yıllık süreç içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Orman Genel Müdürlüğümüz ve orman işletme müdürlükleri  tarafından yapılan fidan dikimi ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 4 milyar fidan toprakla buluşturularak 208 milyon dekar olan orman alanı, 223 milyon dekara artırıldı.”

Konuşmaların ardından hafta nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program, protokol üyeleri ve öğrencilerin, orman ekipleriyle birlikte 300 servi, 100 fıstık çamı, 100 incir ve 100 dut fidanının toprakla buluşturulmasıyla sona erdi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV