MADENCİ EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ

Çıkan Torba Yasa’nın ardından kar edemediği gerekçesi ile sahiplerince kapatılan Aydın’daki özel bir maden ocağında çalışan işçilerin işlerine son verildiği gerekçesi ile yaptıkları yürüyüşe polis müdahale etti.

MADENCİ EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ
 Şehir merkezine Muğla yolu girişinden ellerindeki döviz ve pankartlarla yürüyen işçiler Adnan Menderes Bulvarı girişinde polis barikatı ile karşılaştı. Barikatı aşmak isteyen işçilere biber gazı ile karşılık veren polis ile işçiler arasında arbede yaşandı. Bölgede gerginlik devam ederken işçiler Yenidörtyol Mevkii’nde oturma eylemi başlattı.

 

Sabah saatlerinde, Aydın Efeler Şahnalı mevkiinde bulunan özel bir maden firmasında çalışan yaklaşık 100 işçi sendika temsilcileri ile birlikte Anemon Otel önünde toplanıp şehre doğru yürümeye başladı. Başlarında baretleri ve sırtlarında sendikalarına ait yelek bulunan işçiler sloganlar eşliğinde Aydın Merkez Yenidörtyol’a kadar yürüdü. Polsiin kavşaklarda yardımcı olduğu maden işçileri Yenidörtyol’dan bulvara giriş yapmak isteyince bu defa polis barikatı ile karşılaştı. Zaman zaman Cumhurbaşkanı ve Hükümet aleyhine de slogan atan maden işçileri, Bölge Çalışma Müdürlüğü ev Aydın Valiliği’ne yürümek için Bulvara giriş yapmak için polis barikatını aşmaya çalıştı. Barikatı aşmak için her yolu deneyen işçilere polis yetersiz kalınca polis ekipleri bu defa biber gazı kullandı. Olayda işçiler gazdan etkilenirken, bir gaz bombasının üzerlerine atılması nedeniyle polisler de gazdan nasibini aldı.

Yaşanan arbede ve sıkılan biber gazı sonucu fenalaşan bir kişi ambulansla hastaneye kaldırılırken, bölgeye takviye polis ekipleri gönderildi. Bulvara giriş yapmak için her yolu deneyen işçiler ve sendika temsilcileri, telefonla Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ve milletvekillerini arayıp yürüyüş için yardım istediklerini işçilere ilettiler. İşlerini kaybeden maden işçileri Bölge Çalışma Müdürlüğü ve Valiliğe yürüyebilmek için direnirken polis geçişe izin vermedi. Polis barikatını aşamayan işçiler Yenidörtyol Mevkii’nde oturma eylemi başlattı.

İşçiler adına açıklama yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Torba yasa Aydın’daki Madenciye de İşsizlik getirdi.

Şubemiz faaliyet alanı içinde olan Aydın ili Şahnalı bölgesindeki özel sektöre ait yeraltı kömür ocağı torba yasanın yürürlüğe girmesinden sonra maliyetlerin yükseldiği gerekçesi ile kapatılmıştır.

247 İşçinin çalıştığı ocak Kasım 2014 sonu itibariyle tamamen kapatılacaktır.

Kapatma kararı alan şirket ilk etapta 138 madenciyi yasal haklarını ödeyerek 22 Eylül itibari ile çıkışını vermiştir.

Geri kalan işçi arkadaşlarımız ise kasım ayı sonuna kadar yeraltında söküm ekibi olarak çalışacaklardır.

Soma katliamından sonra akıllara gelen madenciler ilk defa kendileri için bir kanun çıkması ile yeni haklardan yararlanmayı beklerken hazırdaki işlerinden de olmuş, yeni haklara kavuşma sevinçleri kursaklarında kalmıştır.

Ülke genelinde 5.500 Maden işçisi torba yasanın getirdiklerinden faydalandırılmamak için işten çıkartılmıştır.

Genel olarak çıkarılan yasa ile maliyetlerin arttığını söyleyen işyeri sahipleri işçileri işten çıkartarak veya ocakları kapatarak hükümete bu yolla bir baskı yapmak ve kendileri için yeni düzenlemeler yapılması amacını gütmektedirler.

“Kazanırken bu ocaklar hepimizin batarsak hepimiz batarız, Kazanamayınca ocağı kapatıyoruz” denilerek madenciler kapı önüne konulmakta, Madencinin kaderi ülkemizde Ya Ölümdür Ya da Açlık olmaktadır.

Aydın’daki işyerinde genellikle gurbetçi arkadaşlarımız çalışmaktadır. Çoğu evli ve çoluk çocuk sahibidirler, okullar açılmış durumda ve önümüzde kurban bayramı vardır. İşçi arkadaşlarımız şaşkın ve üzgünlerdir.

İktidar bu yasa ile birlikte işten çıkarmaları önleyici tedbirleri de almalıydı, ama bilerek bu yapılmadı.

Madencilere adeta “ Artık Ölmeyeceksiniz Çünkü Artık İşiniz Olmayacak” denmiştir.

Çalışma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı açılan bu soruna bir çözüm bulmalıdır.

Aydın Linyit işvereninin kapatma kararını durdurmasını, iktidarın da bu soruna bir çözüm bulmasını talep ediyoruz” dedi.

Bu arda oldukça gergin olan işçiler, polisin biber gazlı müdahalesine tepki gösterdiler. Zaman zaman polise çıkışan ve polisi saldırmak isteyen işçilere arkadaşları engellemeye çalışırken, polis müdürleri de işlerini kaybeden öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye çalıştılar.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68