Madencilerin gününü kutlayıp madenci heykeline çiçek sundular

CHP heyeti, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’ni ziyaret etti. Heyet, daha sonra maden işçileriyle birlikte madenci heykeline çiçek sundu.

Burak Alper Kuş
Madencilerin gününü kutlayıp madenci heykeline çiçek sundular

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ve partililerden oluşan bir heyet, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’ni ziyaret etti.

Şube Sekreteri Volkan Ergenç, Şube Mali Sekreteri Enver Asar, işyeri temsilcileri ve işçiler tarafından karşılanan heyet, madencilerin gününü kutladı.

Milletvekili Alban, burada yaptığı konuşmada, madencilerin zor şartlar altında çalıştığını belirterek, “Gününüzün, emekçinin hakkını aldığı gün olması gerekiyor. Emekçinin emeğini yenmediği bir dönem olması gerekiyor. Ama bizim ülkemizde ne yazık ki madencilerin emeklerini verdiği maden ocakları satıldı ve herkes adeta öksüz bir evlat gibi kaldı. Madencinin emeğinin var olduğu, hak ettiği, kazanıldığı, madencinin insan gibi yaşayabildiği bir dönemin olacağı günleri diliyorum. Her zaman emeğinizin mücadelesinin elinizde olduğu, demokrasinin de yanınızda olduğu, hak talebinizin de geri çevrilmediği, madencilik kazalarının yaşanmadığı günler diliyorum” diye konuştu.

Yatağan’ın bir madenci şehri olduğunu belirten Belediye Başkanı Işık ise, “Maden için canını ortaya koyarak ailesinden ayrı kalıp maden çıkarmak için canını veren görev şehitlerini saygıyla anıyorum. Dünya Madenciler Gününüzü kutluyor, kazasız belasız bir ömür diliyorum” dedi.

Heyet, daha sonra maden işçileriyle birlikte otogar yanındaki madenci heykeline giderek maden kazalarında hayatını kaybedenler için heykele çiçek sundular.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER