24 Haziran 2018 Pazar

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Madenciye 60 günlük fiili hizmet zammı talebi

Maden-İş Sendikası, Türkiye genelinde tüm maden iş kollarındaki çalışan işçilerin, fiili hizmet zammından yararlanmaları için çalışma başlattı. Başlatılan çalışmayla ilgili işçilerle bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

29 Aralık 2017 Cuma 08:56
Bu haber 912 kez okundu
Madenciye 60 günlük fiili hizmet zammı talebi

Maden-İş Sendikası, Türkiye genelinde tüm maden iş kollarındaki çalışan işçilerin, fiili hizmet zammından yararlanmaları için çalışma başlattı. Başlatılan çalışmayla ilgili işçilerle bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda, sendika Genel Merkezinin, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Köse’nin hazırlayacağı rapor hakkında bilgi verildi.

Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven ve Prof. Dr. Halil Köse, beraberinde Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan maden ocaklarını ziyaret etti.

5510 sayılı yasanın 4. maddesine göre fiili hizmet zammından yeraltı maden işletmeleri ve termik santral çalışanlarının yararlandığını, bu haktan açık ocak maden çalışanlarının da yararlanması için yapılan çalışmanın anlatıldığı toplantıda, işçilerin elde edeceği haklar ayrıntılarıyla belirtildi.

Yasaya göre fiili hizmet zammı uygulamasının, yeraltı maden işletmelerinde 180 gün, termik santrallerde 60 gün olduğunu, “kül ve kömürlerin taşınması işlerinin” bir ön aşaması olan kömürün çıkarılması, taşınması, kömürün termik santralin kullanımına hazır hale getirilmesini sağlayan açık ocak maden çalışanlarının da bu haktan yararlanması gerektiğine dikkat çeken Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan, “Termik santrallerin ana ham maddesi kömürün santrale gelinceye kadar geçen süreçte, dekapaj yapan dragline, kepçe ve dozer gibi iş makinesi operatörleri, kömür yükleyen ve kömürü termik santral girişine kadar taşıyan ekskavatör ve iş makinesi operatörleriyle ağır kamyon şoförlerinin, kömürün termik santrallerde yakımlık hale gelmesi için kurulu kriblaj tesislerinde bire bir kömürle temas ederek tesisleri çalıştıran tesis çalıştırıcı operatörleri, kırıcılara ayrıca tamir bakım ve atölyelerde çalışanlara da 5510 sayılı kanunla fiili hizmet zammı uygulanmalıdır”

Maden işyeri çalışanlarının fiili hizmet zammından yararlanması için rapor hazırlayacak olan Bilirkişi Prof. Dr. Halil Köse’nin, bu çalışmalarının olumlu sonuç vereceğine inandığı ve ayrıca Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven’in de sendika olarak üyelerinin bu haktan yararlanması için her türlü girişimi yapacaklarını söylediği aktarıldı.

İnceleme gezisi sonrasında, Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Gül Ahmet Güven, Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan tarafından, raporu hazırlayacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Köse’ye madenci heykeli hediye edildi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV