Mahalle halkı, Türk Telekom Tesisi’nin kurulmaması için ayaklandı

Yatağan ilçesinin Atatürk Mahallesi’ndeki Hacıyakası Mevkisine yapılması planlanan Türk Telekom Tesisi’nin radyasyon yayacağını ileri süren mahalle halkı, tesisin kurulmaması için ayaklandı.

Mahalle halkı, Türk Telekom Tesisi’nin kurulmaması için ayaklandı

Türk Telekom’un mevcut binasının altyapı olarak yetersiz kalması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Yatağan Belediyesi’nden 350 bin lira karşılığında Hacıyakası Mevkisinde satın aldığı ticari imarlı alanda inşaat çalışmalarının başlayacağı öğrenildi.

Olayın mahallede kısa süre içerisinde duyulması üzerine tepkiler oluşmaya başlarken mahalle sakinleri İnönü Parkı’nda toplantı düzenledi.

Toplantıya, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erbil Özdemir, Mahalle Muhtarı Mehmet Küçük, CHP’li Yatağan Belediye Meclisi Üyesi Gökçe Yaslan Göka, Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan ve mahalle halkı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan’ın menfaatine olan her şeyin yanında, zararına olan her şeyin ise karşısında olduklarını belirterek, “Türk Telekom’un tesis yapmayı planladığı yerin satışı, bizden önceki dönemde gerçekleşmiştir. 350 bin lira karşılığında ticari alan olarak satılmıştır. Türk Telekom, mevcut yerinin altyapısının yetersiz olması nedeniyle buradaki araziyi satın almış. İmar mevzuatına göre bizim buraya inşaat ruhsatı vermeme yetkimiz yok. Yasal prosedürü yerine getirdikleri takdirde Yatağan Belediyesi olarak mecburen imzalamak zorunda kalırız. Biz binayla ilgili kısmına bakıyoruz. Binadaki vericiyle ilgili bizim herhangi bir tasarruf hakkımız yok. Verici, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin iznine tabidir. Konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Erbil Özdemir arkadaşımız da büyükşehir ile görüşmeler yaptı. Bugünkü toplantıda söyleyeceklerinizin notlarını alacağız. Biz, vatandaşımızın arkasındayız. Görev ve yetkilerimiz doğrultusunda, onların taleplerini yerine getirmek için çalışacağız” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erbil Özdemir Erbil Özdemir de, “Türk Telekom ile yaptığımız görüşmelerde, konu hakkında kendilerinin de detaylı bilgiye sahip olmadıklarını öğrendik. Bu yüzden biz de donanımlı bir bilgi sahibi değiliz. Büyükşehir belediyesi, konuyla ilgili bize yardımcı olacağını söyledi. İleriki günlerde ilgililerin katılımıyla da bir toplantı yapacağız. Şu ana kadar Türk Telekom’un herhangi bir talebi yok. Tesisin yapılması planlanan yerin yakınında park, kreş ve inşaatı süren bir hastane var. Sürecin nasıl gelişeceğini ileri günlerde hep birlikte göreceğiz” dedi.

Mahalle Muhtarı Mehmet Küçük ise, “Biz mahallemize zarar verecek hiçbir tesisin yapılmasını istemiyoruz. Yapılması planlanan tesisin üzerine koyacakları vericinin radyasyon yayacağını düşünüyoruz. Tesis ile ilgili söylentilerin yayılması mahallemizde tedirginliğe sebep oldu. İlgililerden bu konuda destek istiyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan da, radyasyonun zararları hakkında bildiklerini anlattı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56