Mehmet Akif, gazilerin elini öptü

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. Yıl dönümü, Yatağan’da düzenlenen törenle kutlandı. Tören sırasında sahnelenen tiyatro gösterisinde Mehmet Akif Ersoy’u canlandıran oyuncu ile arkadaşları, oyunun ardından kendilerini izleyen Kıbrıs Barış Harekâtı gazilerinin elini öptü.

Mehmet Akif, gazilerin elini öptü
 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.
Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Kıspet, Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Arda Deveci, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kıbrıs Barış Harekâtı gazileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, METEM Müdür Yardımcısı Nerdem Özcan tarafından yapıldı. Özcan, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı ile hürriyet ve bağımsızlık aşkının Anadolu’daki her insanı etkilediğini vurgulayarak, “İstiklal Marşı’nın her dizesi, bu ülkede hala nefes alan tek bir kişi kalsa dahi, ülke için umut ışığının sönmediğini ifade etmektedir. Bu ülke, alçakların istilasından her ferdinin göğsünün siper etmesi ile nasıl kurtulmuşsa, bundan sonra da aynı anlayışla hareket etmeye, temel değerlerinden aldığı güçle devam edecektir” şeklinde konuştu.
METEM öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro sahnelenirken, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunmasıyla süren program, İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasından dereceye giren öğrencilere, para ödülleri ile başarı belgeleri verildi.
Ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen yarışmada birinci seçilen İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Betül Yiğit ve METEM öğrencisi Erdi Demirtaş, ikinci seçilen Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Berat Utkay Uzun, Fatih Ortaokulu öğrencisi Azra Yaman ve Anadolu Lisesi öğrencisi Seda Tursun, üçüncü seçilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu öğrencisi İlayda Kaya ve Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Hale Sarı, ödüllerini Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Kıspet ve Belediye Başkanı H. Haşmet Işık’ın elinden aldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68