MEHMET KARA'NIN YENİ KİTABI ÇIKTI

Emekli Eğitimci ve gazetemiz köşe yazarlarından Mehmet Kara'nın beşinci kitabı olan 'Halkı Yurdun Efendisi Yapmak' çıktı. Yatağan ve Demeç Gazetesi'nde on beş yılı aşkın süredir köşe yazarlığı yapan Mehmet Kara'nın yayımlanan 5 kitabından 2'si Anıl Ofset & Sürekli Form Matbaacılık tesislerinde basıldı.

MEHMET KARA'NIN YENİ KİTABI ÇIKTI
 Mehmet Kara'nın yayınlanan beşinci kitabı olan 'Halkı Milletin Efendisi Yapmak' kitabının baskısı Anıl Ofset & Sürekli Form Matbaacılık tarafından yapılırken, Kapak-Dizgi-Baskı ve Ön Hazırlık çalışmasını Fatma Çadır tarafından yapıldı. 184 sayfadan oluşan kitapta yazara ait eski ve yeni güncel yazıların yanı sıra ekonomi, gözlem, felsefi yazılar ve şiirler yer alıyor. Kitap hakkında görüşlerini aldığımız Mehmet Kara; “Bernard Rassuel'ın bir sözü vardır; 'Ölümden korkmayınız! Düşüncelerinizi genç kuşaklara korkusuzca aktarabiliyorsanız eğer, o yeni nesil sizi hiç unutmayacak, dünya var oldukça yaşatacaklardır!' Der.  Bu çok doğru bir sözdür; bunun için de, bir veya birkaç eser bırakmalısınız. Devrimci ve çağdaş düşüncelerinizi halka anlatmak ve yepyeni bir dünya kurmak için, doğru bildiklerimi hep yazdım, her gün yazdım. Kendim de, ömrüm boyunca tıpkı yazdıklarım gibi, benim öteki insanlardan beklediğim gibi, örnek olmak için yaşadım. Bu şiir kitabında da bunları anlatıyorum zaten. Kitabım, aynı zamanda Osmanlı Tarihi'nden bu yana, halkımın yaşamını anlatıyor. Kısaca söylemek gerekirse; bu kitapta anlatılanların hepsi benim, ben de bu kitabım. Kitabın hazırlığından baskısına kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mehmet Kara kitabını niçin yazdığını ise; “Ben Yatağan'da doğdum 1927'de. Yatağan o zaman köydü. Şimdi kocaman bir kasaba kirli,  zehirli dumanlarıyla. O köyde ben yoksul bir ailenin çocuğuydum. Toprağımız yoktu. Ortakçılıkla geçinirdik.

O yoksulluğun içinden beni Kızılçullu Köy Enstitüsü söküp çıkardı. Okudum ülkemi, insanlarını tanıdım. Dünya'yı da tanıdım, dünüyle, bugünüyle. Şunu öğrendim; ülkemiz ve dünya çok zengin. Ne yazık ki bu zenginlikler adilane dağıtılmıyor. İnsanların bir kısmı oldukça yoksul. Diğer bir kısmı da Harun kadar zengin. Bilim, teknik ve para bütün insanlığın yararına kullanılırsa yeryüzünde yoksulluk, açlık, hastalık kalmayacak, savaş sözlüklerden kalkacak. Ama böyle bir adilane dünyayı yaratmak, adaletsiz bir dünyayı yaratanların işine gelmiyor. Başlıyorlar işkencelere, sürgünlere, adam öldürmelere. Tarih bunun örnekleriyle dolu. İşte bütün bunları açıklamak ve adilane bir düzeni anlatmak için bu kitapçığı yazdım.

Çağa ve topluma karşı sorumluluğu yerine getirmeye çalıştım. Bunu bir nebze yerine getirebildiysem ne mutlu bana!” diyerek açıklıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56