“MEMURLAR, KURU EKMEÄžE TALİM EDİYOR, BU GİDİÅžLE AÇLIÄžA MAHKUM EDİLECEÄžİZ!”

“MEMURLAR, KURU EKMEÄžE TALİM EDİYOR, BU GİDİÅžLE AÇLIÄžA MAHKUM EDİLECEÄžİZ!”

“MEMURLAR, KURU EKMEÄžE TALİM EDİYOR,  BU GİDİÅžLE AÇLIÄžA MAHKUM EDİLECEÄžİZ!”
Türk Enerji-Sen Ege Åžube Başkanı Recep Çakmak, İzmir,de yaptığı kitlesel basın açıklamasında, yandaş sendikanın beceriksizliği yüzünden; memurların kuru ekmeğe talim eder hale geldiğini, bundan cesaret alan ülkemizi idare edenlerin, 2012 yılında kamu çalışanlarını ve emeklileri yarı aç, yarı tok yaşatmayı veya açlığa mahkum etmeyi düşünmekte olduğunu ileri sürdü.
 
Recep Çakmak, basın açıklamasında; “9 yıllık AKP hükümetleri döneminde gerçekleşen zamlar ve devalüasyonlar sebebiyle piyasalarda meydana gelen artışlar devasa boyutlardadır. Yani emeğiyle, alın teriyle geçinenler; Kamu-Sen Genel Merkezi,nin araştırmalarına göre son 9 yılda %30 civarında fakirleşmiştir” dedikten sonra taleplerinin ne olduğunu söyledi; 

“Talebimiz nedir?
Emekli milletvekili maaşlarına yapılan %20 maaş artışının; 2012 yılı için kamu çalışanlarına, tüm emekliler ile gazi, dul, yetim aylıklarına da yapılmasını istiyoruz.
Kamu çalışanlarının brüt maaşını oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine yansıtılmasını, emekli maaşlarının geçinilecek düzeye yükseltilmesini istiyoruz.
Özelleştirmelerin durdurulup, kamu çalışanlarının bir oraya bir buraya, eğitimleriyle alakasız işlere gönderilmelerine son verilmesini istiyoruz.
Kamu çalışanları arasındaki 4/A, 4/B, 4/C statülerinin kaldırılarak herkesin kadrolu devlet memuru statüsüne alınmasını, taşeron işçiliğine son verilmesini ve herkesin insanca yaşama ücretine kavuşturulmasını istiyoruz. 
Kamu çalışanlarına sendikal tercihlerinden dolayı uygulanan sürgün, sindirme ve yıldırma politikalarının son bulmasını, istiyoruz.
Toplu Sözleşme Masasında kamu çalışanlarının adil bir şekilde temsil edilmesini ve Hakem Heyetine gitme hakkının konfederasyonların her birine tanınmasını istiyoruz. 
İLO standartlarında Sendikal Haklar ve Sendika Yasası istiyoruz.”

Türk Enerji-Sen Ege Åžube Başkanı Recep Çakmak; 3 Kasım 2002 de AKP Hükümeti işbaşına geldiği tarihte üye sayısı 14.000 olan bir sendikanın 9 yıl içerisinde kamu çalışanlarına söylediği çeşitli yalanlar ve baskılar sonucunda üye sayısını 500 binin üzerine çıkardığını ve iktidara yaranmak isteyen bürokratlar eliyle yetkili konfederasyon haline getirildiğini; böylelikle 500 bin kamu çalışanının uyutularak ülkenin; memurlar açısından dikensiz gül bahçesi haline dönmüş olduğunu iddia etti.

Çakmak; mevcut Hükümete yandaş olmaktan başka, Kamu Çalışanları için herhangi bir sendikal faaliyeti olmayan bu sendikanın yöneticilerinin; 500 bin kamu çalışanından aldıkları gücü kamu kuruluşlarındaki idari kadrolara kendilerini tayin ettirmek için; yani şahsi çıkarları için kullandıklarını; yandaş sendikanın beceriksizliği yüzünden; cumhuriyet tarihinde ilk defa memurların yeni yıla zamsız maaşlarla girdiğini ve yandaş sendikanın tepkisizliği yüzünden; memurların kuru ekmeğe talim eder hale geldiğini” ileri sürdü.

Çakmak; yukarıda sıraladığı taleplere dikkat çekmek amacıyla bireysel olarak 15 Åžubat 2012 tarihinde başlattığı kravat takmama ve traş olmama eylemlerine, devlet memuruna yakışmadığı için son vereceğini; memur emeklilerinin, gazilerin, dul ve yetimlerin aylıklarının; kamu çalışanlarına verilecek zam oranıyla, yani katsayı artışıyla belirlenmekte olduğunu; bu nedenle mağdur olanın sadece kamu çalışanları değil, aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon insanımızın olduğunu söyledi. 

Türk Enerji-Sen Ege Åžube Başkanı Recep Çakmak, “emekli milletvekilleri için 15 dakikada yasa geçiren; istediğinde 18 saatte kanun çıkaran Meclis, ne yazıktır ki kamu çalışanlarının 18 aydır beklediği Toplu Sözleşme Yasası,nı bir türlü çıkarmamaktadır. Anlaşılan odur ki; ülkemizi idare edenler, 2012 yılında kamu çalışanlarını ve emeklileri yarı aç yarı tok yaşatmayı veya açlığa mahkum etmeyi düşünmektedirler. 
Ben, bu mahkumiyet kararına uyacağım. Sendikacılık yapmamıza imkan kalmadığı için, kurumumdan izin kullanmak suretiyle eylemim süresince kendimi, sendika büroma hapsedeceğim. İLO standartlarında Toplu Sözleşme Yasamız çıkana ve haklı taleplerimiz karşılanana kadar sendika büromuzda arkadaşlarımla sohbet edip, çay kahve içeceğim ve bundan sonra kuru ekmeğe talim edeceğim. 
Åžayet bu süreç içerisinde yukarıda saydığım taleplerimiz karşılanmaz veya yandaş konfederasyon tarafından kamu çalışanları ve emekliler üç kuruşluk sadaka karşılığında Hükümete pazarlanırsa, bunun sorumlusu; 500 bin üyesine rağmen sessiz kalan Yandaş Sendikanın yöneticileri ile halen o sendikanın üyesi olarak kalmaya devam eden kamu çalışanları olacaktır.” dedi.

Basın Açıklamasına Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, Genel Merkez Yöneticileri İbrahim Örs, Kemal Bol ve Mustafa Tümer katılarak destek verdiler. Basın açıklamasına katılan Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, “Ege Åžube Başkanımız Recep Çakmak, çok doğru tespitlerde bulunmuş, 18 aydır Toplu Sözleşme Yasamız çıkarılmamış ve memurlar mağdur edilmiştir. Åžube Başkanımızın haklı taleplerimiz karşılanıncaya kadar ortaya koyduğu ve koyacağı her sendikal eylemin arkasındayız. Sonuna kadar destekliyoruz. Kendilerinin de sendikacılık yaptığını iddia edenleri Åžube Başkanımızı ve Türkiye Kamu-Sen'i örnek alarak memurlar için biraz kılını kıpırdatmaya davet ediyorum” dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68