Menteşe’deki asansörlerin yüzde 68’i güvensiz

Menteşe’deki asansörlerin yüzde 68’inin kullanımının sakıncalı olduğu ortaya çıktı. İlçede bulunan 525 asansörün 360 tanesine ‘kullanılması tamamen tehlikelidir (güvensiz)’ anlamına gelen kırmızı etiket verildiği öğrenildi.

Menteşe’deki asansörlerin yüzde 68’i güvensiz

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt, kırmızı etiket alan asansörlerin sorumluluğunun, apartman yöneticisi ve belediyeye ait olduğunu söyledi.

Menteşe Belediyesinin ise eksikleri bildirilen süre içerisinde giderilmeyen asansörlere mühürleme işlemi yapacağı belirtildi.

Menteşe’deki binalarda yer alan asansörlerin sanıldığı kadar masum olmadığı ortaya çıktı.

Makine Mühendisleri Odası tarafından kontrolleri yapılan birçok asansöre, üzerinde “Uygunsuzluğun giderilmemesi halinde asansör hizmetten men edilir” yazısı yer alan kırmızı (çok tehlikeli) etiket verilmesine rağmen önlem alınmadığı ileri sürüldü.

Menteşe ilçesindeki Nazse İş Merkezinde bulunan asansörün 05.07.2018’de yapılan periyodik kontrolünde, “Tamamen tehlikelidir (güvensiz) Düzeltme süresi 30 gün” yazılı kırmızı etiket verilmesine karşın bir yıldır hizmet vermeye devam ettiği iddia edildi.

Menteşe Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün de aralarında bulunduğu birçok işyerinin hizmet verdiği Zihni Derin İş Merkezindeki asansörün de 14.08.2018’de yapılan periyodik kontrollerde üzerinde “Kullanılmasına dikkat edilmelidir (Hafif kusurlu) Düzeltme süresi: 12 ay/48 ay” yazılı mavi etiket aldığı görüldü.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Katlı Otoparkının bulunduğu binada yer alan asansöre de 30.05.2019’da yapılan kontrollerde, “Bu asansörün kullanılmasına dikkat edilmelidir. Düzeltme süresi: 12 ay/48 ay” yazılı mavi etiket verildi.

YÜZDE 68’İ TEHLİKELİ

Menteşe Belediyesi yetkililerinden alınan yazılı bilgiye göre; ilçede bulunan 525 asansörün 360 tanesine ‘tamamen tehlikelidir (güvensiz)’ anlamına gelen kırmızı etiket verildi. 136 asansörde ‘kullanılmasına dikkat edilmelidir (Hafif kusurlu)’ anlamını taşıyan mavi etiket bulunurken, sadece 14 asansörün ‘güvenli’ anlamına gelen yeşil etiket taşıdığı açıklandı. 15 asansörün de kullanım dışı olduğu öğrenildi.

ASANSÖR FİRMASI YETERSİZ İDDİASI

Kırmızı etiketli asansörlerin her ay kontrol edildiği belirtilirken, Menteşe’de sadece dört adet asansör firması bulunduğu ve eleman eksikliği nedeniyle asansörlerin eksikliklerinin zamanında giderilemediği ileri sürüldü.

“KIRMIZI ETİKET ALAN ASANSÖRLERİN SORUMLULUĞU, APARTMAN YÖNETİCİSİ VE BELEDİYEYE AİTTİR”

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt, Ula, Menteşe, Yatağan ve Kavaklıdere’deki asansörlerin kontrolünü yakmakla yükümlü olduklarını söyledi.

Belediyeler ile ortak anlaşmaları olduğunu belirten Özyurt, “Tümünde yaklaşık bin 234 asansöre bakıyoruz. Yeni tesciller ayrı. Bunlarda elemanlarımız tarafından yapılan kontrollerde tehlikesiz olanlara ‘yeşil’, az tehlikeli olanlara ‘mavi’ ve çok tehlikeli olanlara da ‘kırmızı’ etiket veriyoruz. Kırmızı etiket verdiklerimizi belediyeye bildiriyoruz.” dedi.

Özyurt, bildirilen asansörlerin belediye tarafından işlem yapılıp mühürlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Akredite olmuş bir kurum olduklarını ve akredite olmuş elemanlara sahip olduklarını anlatan Özyurt, “Bu güne kadar da kırmızı etiket verdiğimiz tüm asansörleri belediyelere bildirdik. Sanırım onlar işlem de yapmıştır. Biz, resmi gazetede yayınlanan kriterler doğrultusunda asansörleri kontrol ediyoruz.  Kırmızı etiket alan asansörlerin sorumluluğu, apartman yöneticisi ve belediyeye aittir.” dedi.

MÜHÜRLENECEK

Menteşe Belediyesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kırmızı etiketli asansörlerin bulunduğu apartman yöneticilerine yazı gönderildiği öğrenildi.

Şubat ayında gönderilen yazıda, eksiklerin bildirilen süre içerisinde giderilmemesi halinde mühürleme işlemi yapılacağı bildirildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE