Mermer ocağının atıl malzemeleri, peyzaj malzemesi oldu

Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren bir mermer işletmesi, kullanıldıktan sonra atıl vaziyette bekleyen iş makinesi ve kamyon lastikleri ile çizmeleri saksı yapıp, bahçelerinin peyzaj malzemesi olarak kullanıyor.

Mermer ocağının atıl malzemeleri, peyzaj malzemesi oldu
 Yatağan ilçesine bağlı Elmacık Mahallesi’nde, mermer ocağıyla birlikte fabrikasıyla faaliyet gösteren Kentmer Mermer firması, ocak ve fabrikada kullanılan iş makineleri ve kamyonlar ile çalışan işçilerin giydikleri çizmeleri, kullanıldıktan sonra atıl vaziyette beklememeleri için çözüm önerileri üretti.

Firma yetkilisi Dilan Güçlü, muhabirimize yaptığı açıklamada, kullanıldıktan sonra atıl vaziyette bekleyen malzemeleri çöpe atmak yerine, onları işleriyle alakalı kullanılmalarından dolayı iş yerlerinin çeşitli yerlerinde sergileyebilecekleri fikrine vardıklarını anlattı.

Atıl vaziyetteki iş makinesi ve kamyon lastiklerini boyadıktan sonra çiçek saksısı olarak kullandıklarını belirten Güçlü, çizmeleri de aynı şekilde saksı olarak lastiklerin yanına tamamlayıcı obje olarak koyduklarını anlattı. Güçlü, işçilerin kullandığı atıl vaziyetteki baretlerin ise, peyzaj malzemesi olarak saksı kenarlarında kullanıldığını söyledi.

Mermer işiyle uğraşmaları nedeniyle, ekmeklerini taştan çıkardıklarını ifade eden Güçlü, işleri nedeniyle tabiatın ve doğayı olumsuz olarak etkilediklerini, bunun geri dönüşümünü sağlayabilmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydetti.

Mermer bloklarının çıkartıldığı alanları, işlemlerin ardından yeşillendirerek daha yaşanılabilir bir hale getirmek için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Güçlü, “Atıl olarak kullandığımız, kullanmadığımız dahası, atıl olarak bir kenarda biriktirdiğimiz lastiklerimiz, baretlerimiz personellerimizin kullandığı ve aynı zamanda çizmelerimizi biriktirerek içerisine çiçek ekip etrafı ve çevremizi yeşillendirmek istedik. Bunu yapmaktaki amacımız hem tabiata ve doğaya olan sorumluluklarımızı ve görevlerimizi yerine getirmek hem de daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmaktı. Çünkü burada biz doğayla iç içe yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Güçlü, doğadan istediklerini almaları nedeniyle bunun karşılığında doğaya bir şeyler vermeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu fikri gerçekleştirirken çalışan arkadaşlarımızın çevreye olan duyarlılığını arttırmayı da hedefledik. Dolayısıyla daha önce kullanılmayan baret ve çizmeler gelişi güzel bir taraflara atılırken şimdi arkadaşlarımız, bizim bunları değerlendirdiğimizi görünce onların da bakış açıları daha da değişti.  Daha duyarlı davranmaya başladılar çevremize karşı. Toprağımız bizim ilk etapta verimsiz gibi görülse de aksine oldukça verimli bir toprağa sahibiz bu coğrafyada ve bunu değerlendirmek tabi ki insan olarak bizlerin elinde. Amacımız böyle bir şey yapmaktı. Amacımıza şu ilk aşamasında ulaşmış bulunmaktayız. Çünkü dışarıdan da çok güzel tepkiler alıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68