Mermerciler, dünyanın en büyük beyaz mermer kentinde toplandı

Muğla Mermerciler Derneği’nin ağustos ayı yönetim kurulu toplantısı, Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yıllık dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti’nde gerçekleştirildi.

Mermerciler, dünyanın en büyük beyaz mermer kentinde toplandı

Muğla Mermerciler Derneği’nin ağustos ayı yönetim kurulu toplantısı, farkındalık yaratması için Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yıllık dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlendi.

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyeti, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt karşıladı.

Kenti gezen ve Söğüt’ten Stratonikeia Antik Kenti hakkında bilgiler alan mermerciler heyeti, yönetim kurulu toplantısını restore edilen Hasan Şar Evi’nde gerçekleştirdi. Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer ve KOSGEB İl Müdürü Gökhan Ayaydın da katıldı.

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Ercan, farkındalık yaratması için yönetim kurulu toplantısının dünyanın en büyük beyaz mermer kentinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ercan, Muğla’ya değer katacak çalışmalara imza attıklarını, bunun yanı sıra Muğla’nın tanıtımına da gereken desteği sağladıklarını belirterek, “Stratonikeia Antik Kenti, bölgemiz mermerlerinden kurulmuş, dünyada eşi benzeri olmayan bir antik kenttir. Bizler de, o dönemde mermerlerin nasıl işlendiğini inceledik. Bu tarih, kent ve kültür hepimizindir. Helenistik Dönemden Osmanlı dönemine kadar birçok yapıya ev sahipliği yapan kente hayran kaldık” dedi.

İlgi ve alakalarından dolayı Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’e teşekkür eden Ercan, “Kent hakkında bilgiler aldıktan sonra biz sektör temsilcileri olarak buralara ne gibi katkılarda bulunabiliriz konularında istişarelerde bulunacağız. Elimizden gelen destek ve katkıları Stratonikeia için vereceğiz. Burası, zamanında bölgenin merkez şehriymiş. Turizm merkezleri güzergahında olmasına rağmen Stratonikeia pek bilinen bir yer değil. Burasının tanıtımı için bizler de elimizden geleni yapacağız. Kazı ve restorasyon çalışmalarına destek olabileceğimiz gibi tanıtımına da destek olmaya çalışacağız” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER