Mermercilerden Yatağan’a hizmet sözü

Muğla Mermerciler Derneği, Yatağan Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koçak, yüksekokulu öğrencilerine burs ve Yatağan’da heykel sempozyumu yapılması sözünü verdi.

Mermercilerden Yatağan’a hizmet sözü
 Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koçar, beraberinde Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç ile birlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret etti. Ziyaret sırasında Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl’ı makamında ziyaret eden heyet, Kızıl’dan okul hakkında bilgiler aldı.

Okulun, 2004-2005 Eğitim-Öğretim Yılı’nda faaliyete geçtiğini hatırlatan Kızıl, şuanda Elektrik ve Enerji Bölümü ile İnşaat Bölümü’nün yanı sıra bu iki bölümün altında Elektrik Programı (Ö.Ö.) , Elektrik Programı (İ.Ö.), İnşaat Teknolojisi Programı (Ö.Ö.), İnşaat Teknolojisi Programı (İ.Ö.) ve Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı bulunduğunu kaydetti.

Okullarında servis ve yurt imkanı bulunmamasına rağmen 520 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Kızıl, “Mermerci veya madenci denildiği zaman kötü bir izlenim var. Bu izlenimi ortadan kaldırmak için sizlerle birlikte ortak hareket etmeliyiz” dedi.

Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan, Yatağan ve çevresinin en önemli sanayi kolunun mermercilik sektörü olduğunu hatırlatarak, sektörün zaman zaman personel sorunu yaşadığını, bu sorunu ortadan kaldırmak için lise, ön lisans ve lisans düzeyindeki okullarla ortak hareket ederek istihdam sağlanabileceğinin altını çizdi.

Eğitim kurumlarındaki öğrencilerin teknik eğitimleri, uygulamalı eğitimlerle pekiştirmesinin önemli bir katkı sağlayacağını savunan Ercan, “Okullarımız eğitim gören öğrencilerimiz, istedikleri zaman öğretmenleriyle birlikte ocaklarımıza ve fabrikalarımıza gelerek mesleklerini yerinde öğrenebilir” dedi.

Muğla’daki mermer sektörünün daha iyi seviyelere gelmesi için ilk önce bölgenin kalkınması gerektiğini savunan Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koçar, Yatağan’da sosyokültürel etkinliklerin düzenlenmesi ve eğitime katkıda bulunulması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Mermerciliğin, Yatağan’ın marka değeri olduğunu belirten Koçar, şöyle konuştu:

“Yatağan’daki mermer sektörünün önemine dikkat çekmek için, Yatağan Belediyesi ve Meslek Yüksek Okulu işbirliğiyle Yatağan’da mermerden heykel sempozyumu yapılması için girişimlerde bulunacağız. Sanatçıların sempozyumda meydana getirdiği eserleri ilçe genelinde sergilediğimizde, bölgemizden geçen vatandaşlarımızın dikkatini çekmiş oluruz. Ayrıca sektörün daha iyi seviyelere gelebilmesi için eğitime destek vermemiz gerekir. Başarılı öğrencilerin, bu meslekte daha iyi seviyelere gelebilmesi için Yatağan Meslek Yüksek Okulu’na kaydını yaptıracak olan 3 başarılı öğrencimize 2 yıl boyunca burs vereceğiz. 2 yıl sonra yine aynı şekilde farklı 3 başarılı öğrencimize burs vermeye devam edeceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 17:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
cafer
cafer - 7 yıl Önce

mermerci iş adamlarımız yapacakları yardımları üniversiteye yapsınlar. belediye ye yapılan yardımlar yola parka gider üniversite ye gitmez. mezarlığın oradaki yüksek okul inşaatı bitmeyen senfoniye dönüştü de.

SIRADAKİ HABER

banner68