banner80

Mermerin Geçmişine ve Bugününe Teknik Gezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı teknik gezi kapsamında Stratonikeia Antik Kenti ile Ermaş Mermer ocak ve fabrika işletmelerini gezdi.

Mermerin Geçmişine ve Bugününe Teknik Gezi
 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Kerim Bender eşliğinde gerçekleşen gezide, öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ile Ermaş Mermer ocak ve fabrika işletmelerini gezdi.

İlk olarak Stratonikeia Antik Kenti’ni gezen öğrenciler daha sonra Ermaş Mermer Yatağan işletmesine geçerek burada da ocak ve fabrika işletmelerindeki uygulamaları incelediler.

Öğr. Gör. Kerim Bender, geziyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Stratonikeia Antik Kenti’nin mermerden inşa edilmiş olması, Muğla bölgesinin ve ülkemizin doğal taş yönünden zenginliğinin bir göstergesidir. Böyle güzel bir antik kenti öğrencilerimizle gezerek, geçmiş dönemlerdeki mermere verilen değerin ve mermer işlemeciliği hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Ayrıca; bölgemizdeki mermer ocakları ve fabrikaları bizim doğal laboratuarımız gibi, öğrencilerimize derste teorik olarak gördükleri bilgilerin uygulama safhalarını da bu ocak ve fabrikalarda gösterebiliyoruz. Bu işletmelerden bir tanesi de Ermaş Mermer. Burada ki gezimizde de, öğrencilerimize mermer ocağında elmas tel kesme yöntemi ile mermer üretimini ve fabrikada da mermer basamak, yer döşemesi, dış cephe kaplaması vb. ürünlerin kesme işleme tekniklerini gösterdik. Öğrencilerimizi, hem teorik, hem uygulamaya yönelik bu tür  aktivitelerle doğal taş  sektörüne ve çalışma hayatına en iyi şekilde hazırlıyoruz” dedi.

Öğrenciler de, eğitim-öğretim açısından bu teknik gezilerin çok yararlı olduğunu, teorik olarak öğrendikleri konuların uygulamalı olarak gördüklerini, bu teknik gezinin düzenlenmesinde  emeği geçen okul yönetimine, öğretim elemanlarına ve işletme yetkililerine teşekkür ettiler.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68